Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) i Fond otvoreno društvo BiH (FOD) snažno se protive skorašnjim inicijativama za izmjene veoma važnih antikorupcionih zakona, među kojima su Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, Zakon o finansiranju političkih partija BiH, te Zakon o državnoj službi u institucijama BiH. TI BiH i FOD smatraju da umjesto da se usvajaju konstruktivne izmjene postojećih Zakona koje bi unaprijedili pravni okvir, sve je češća praksa da se nastoje uvesti nova rješenja koja ne samo da unazađuju postojeće zakone, već se ubrzanim procedurama javnost potpuno isključuje iz procesa usvajanja zakona
Prema novom prijedlogu Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, koji je upućen u proceduru po hitnom postupku, za kršenje pojedinih odredbi Zakona, umjesto važeće sankcije izricanja nepodobnosti kandidovanja za bilo koju funkciju izabranog zvaničnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od 4 godine nakon počinjenog prekšaja, zvaničnicima bi prvo bila izrečena novčana sankcija u iznosu od 1.000 KM do 10.000 KM, te im dat rok od 60 dana za otklanjanje postojećeg sukoba interesa, ukoliko je isti otkloniv.
Jasno je da ovaj prijedlog predstavlja još jedan u nizu pokušaja da se ovaj izuzetno važan anti-korupcioni Zakon što više oslabi i to uoči održavanja opštih izbora.
Dosadašnja praksa provođenja Zakona o sukobu interesa bila je obilježena dvostrukim standardima i u velikoj mjeri je zavisila od uticaja i moći javnih zvaničnika koji su dolazili pod udar ovog Zakona, odnosno tijela za njegovu provedbu. Međutim, ovakvi problemi se nikako ne bi smjeli rješavati na način da se kaznena politika dodatno derogira, a sukob interesa prolongira, već konstruktivnim odredbama kojima bi se onemogućio i najstrožije sankcionisao nepropisan politički uticaj na Centralnu izbornu komisiju BiH, a rad ove institucije učinio profesionalnijim, nepristrasnijim i pravednijim.
Umjesto toga, uvođenje prelaznih novčanih sankcija, koje su iovako simbolične u odnosu na razmjere nezakonitog bogaćenja koje situacija sukoba interesa može omogućiti, još jednom bi dokazalo da javni zvaničnici u BiH isključivo brinu o ličnim pravima, dok prava građana koji su ih izabrali na javnu funkciju potpuno zanemaruju.
S obzirom na podršku Venecijanske komisije uklanjanju sankcija koje se odnose na nepodobnost kandidovanja za izabrane zvaničnike, iako su ljudska prava javnih zvaničnika u BiH na daleko višem nivou od prava građana, koja svojim koruptivnim ponašanjem u najvećoj mjeri krše upravo javni zvaničnici, TI BiH i FOD strahuju da će zvaničnici ovakvo „zeleno svjetlo“ pokušati iskoristiti u najvećoj mogućoj mjeri. Stoga bi po ovom pitanju bilo od najveće važnosti uvesti distinkcije u predviđenim sankcijama između izabranih i drugih zvaničnika, na koje se Zakon takođe odnosi.
Sljedeći primjer je i pokušaj mijenjanja Zakona o finasiranju političkih partija nakon raspisivanja izbora, što je suprotno osnovnim principima fer demokratske izborne utakmice. Ovako predložene drastične promjene Zakona neprimjereno je usvajati u formi Izmjena i dopuna, već je potrebno pristupiti donošenju novog zakona. U suprotnom, nameće se zaključak da vladajuće političke partije imaju za cilj da osiguraju veći iznos sredstava za vlastite potrebe, umjesto da se fokusiraju na suštinska unapređenja zakona.
Konačno, prijedlog novog Zakona o državnoj službi u institucijama BiH omogućava državnim službenicima da se kandiduju za javne funkcije na bilo kojem nivou vlasti u BiH, te im omogućava da se nakon isteka mandata vrate na isto ili slično radno mjesto. Dok u postojećem Zakonu rukovodećim državnim službenicima nije bilo dozvoljeno kandidovanje, novim prijedlogom se ovo omogućuje svim državnim službenicima, uključujući i rukovodeće, te se očigledno nastoji visoko pozicioniranim službenicima omogućiti praktično doživotna pozicija, a ujedno i učešće u vlasti.
Ponovo, uzimajući u obzir da je 2010. izborna godina i da su izbori već raspisani, neprimjereno je da se na ovaj način, makar i posredno, mijenjaju uslovi i zakon koji reguliše uslove i podobnost za kandidovanje na izborima, te se dodatno nastoji degradirati izborni proces. Ukoliko bi se ovakve izmjene usvojile, u potpunosti bi se se urušio koncept državne službe koja je depolitizovana, te bi se potpuno izbrisala ionako tanka granica između funkcije državne službe i funkcije vlasti.
TI BiH i FOD još jednom apeluju na javnost, te na institucije zakonodavne i izvršne vlasti, da spriječe ovakve pokušaje rušenja pravnog poretka BiH, te ponovo pozivaju predstavnike Parlamentarne skupštine BiH da imaju u vidu interese javnosti, a ne samo vladajuće strukture. Takođe, podsjećamo da ni postojeći zakoni nisu adekvatno primjenjivani, te da ukoliko se usvoje čak još labavija i štetnija rješenja, sami zakoni će izgubiti svoju svrhu.
Stoga, TI BiH i FOD javno pozivaju Parlamentarnu skupštinu BiH da obustavi postupak hitnog usvajanja izmjena i dopuna Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, Zakona o finasiranju političkih partija BiH, te Zakona o državnoj službi u institucijama BiH i da se nakon izbora otvori javni proces konsultacija i rasprava i time obezbijedi donošenje novih naprednijih zakonskih rješenja.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.