TI BiH na konsultacijama sa Evropskom komisijom ukazao na nazadovanje BiH u antikorupcijskim reformama
25 Maja 2012
Brisel 25. maj 2012.— Predstavnici Transparency International-a (TI) iz zemalja zapadnog Balkana i Evropske komisije juče su se sastali u Briselu na redovnim godišnjim konsultacijama koje se organizuju u cilju pripreme izvještaja o napretku zemalja koje se nalaze u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, koji Evropska komisija (EK) objavljuje svake godine.
Nalazi Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), koji su predstavljeni predstavnicima EK, ukazuju na nazadovanje BiH kada je u pitanju zakonski okvir koji reguliše borbu protiv korupcije, te opstrukciju u njihovoj primjeni, posebno uzevši u obzir da Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije još uvijek nije funkcionalna usljed nedostatka sredstava i usvojenih procedura. S druge strane, Strategija za borbu protiv korupcije bi trebalo da se provodi već gotovo 3 godine, a da ni cetvrtina aktivnosti predvidjenih Stretegijom i Akcionim planom nije provedena.
Konstantan nedostatak političke volje za borbu protiv korupcije ogledao se u prethodnom periodu i u nastojanjima da se postojeći antikorupcijski zakoni, kao što su Zakon o sukobu interesa i Zakon o finansiranju političkih partija BiH, potpuno unazade omogućavajući javnim zvaničnicima i strankama dodatne mogućnosti za zloupotrebu javnih sredstava. Lejla Ibranović, predstavnica TI BiH je na konsultacijama upozorila predstavnike EK da, ukoliko bi se usvojila ovakva štetna rješenja, u velikoj mjeri bi unazadila borbu protiv korupcije u BiH, koja je ionako gotovo nevidljiva.
S druge strane, ustavna struktura zemlje i način finansiranja bitno ograničava funkcionalnost pravosuđa koje je dodatno posebno opterećeno eksplicitnim političkim pritiscima i velikim brojem zaostalih predmeta, pa procesuiranje korupcije, posebno one na najvišim nivoima vlasti, ostaje u potpunsti van domašaja pravosudnih struktura.
Predstavnicima EK ukazano je i na brojna kršenja osnovnih ljudskih prava i sloboda, posebno u oblasti slobode pristupa informacijama i slobode medija, te kroz pritiske kojima su izloženi mediji, kao i svi koji ukazuju na slučajeve korupcije. Posebno je naglašena opasnost političkih pritisaka na institucije pravosuđa, što dodatno otežava procesuiranje i kažnjavanje korupcije i podriva povjerenje građana u pravosuđe.
Iz svih nalaza predstavljenih Evropskoj komisiji jasno je da BiH, ukoliko drastično ne promijeni pristup, te ukoliko se ne obezbijedi minimum političke volje za borbu protiv korupcije, u čemu je neophodna i podrška Evropske unije za antikorupcijske reforme, ne može uskoro očekivati pozitivan izvještaj o napretku u oblasti demokratije i vladavine prava. TI BiH će svakako nastaviti praćenje provođenja antikorupcijskih reformi i o tome izvještavati javnost i međunarodne institucije.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.