Banja Luka, 15. april 2013. – Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) apeluje na Vijeće ministara BiH da ne podrži Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, čije razmatranje je predviđeno na današnjoj sjednici Vijeća ministara.
Kako je TI BiH već ranije upozoravao, predložene izmjene Zakona o sukobu interesa predstavljaju nazadak u regulisanju i sprečavanju sukoba interesa, prevashodno zbog činjenice da je preloženo formiranje nove Komisije za odlučivanje o sukobu interesa koja će biti sačinjena većinom od članova parlamenta, odnosno predstavnika političkih partija. Ovakav sastav Komisije omogućava direktan uticaj stranaka na njene odluke i podrazumijevao bi da članovi Komsije utvrđuju postojanje sukoba interesa u slučajevima svojih stranačkih kolega, što svakako dovodi u pitanje njihovu nepristrasnost pri odlučivanju i omogućava još veću političku kontrolu nad utvrđivanjem sukoba interesa među javnim zvaničnicima.
Prema predloženim izmjenama, predviđeno je i formiranje Ureda Komisije, čiji sastav će se podebno utvrditi Pravilnikom o unutrašnjem ustroju Ureda, pri čemu bi zaposleni u Uredu bili tretirani kao državni službenici i namještenici. Iako se u obrazloženju izmjena Zakona navodi da izmejene neće zahtijvati dodatna finansijska sredstvaa, jasno je da bi formiranje novog Ureda, kao i same nove Komisije, podrazumijevalo izdvajanje dodatnih sredstava iz budžeta, koji je svakako već opterećen prenormiranom državnom administracijom, I postavlja se pitanje opravdanosti formiranja novog tijela za primjenu Zakona o sukobu interesa, iako već postoji tijelo na čijoj izgradnji kapaciteta su već uložena značajna sredstva.
Osim toga, bez obzira na sva upozorenja međunarodnih institucija da su postojeće sankcije za sukob interesa izrazito niske i da ne motivišu njegovo poštivanje, novčane sankcije su ostale iste (od 1.000 do 10.000 KM), dok se u isto vrijeme ostavlja mogućnost izabranom zvaničniku, nosiocu izvršne funkcije i savjetniku da otkloni sukob interesa, pri čemu Komisija u tom slučaju može obustaviti postupak. Ovo svakako ostavlja mogućnost „pregovaranja“ sa kršiocima Zakona i ne predstavlja adekvatan odnos prema kršiocima Zakona.
Takođe, umjesto dosadašnje nepodobnosti kandidovanja na izborima, uvodi se sankcija u obliku „prijedloga za razrješenje s dužnosti“, koji Komisija dostavlja nadležnom organu koji je izvršio imenovanje. Međutim, sama formulacija sankcije kao „prijedloga“ ne obavezuje nadležne organe da isti provedu, što navodi na zaključak da organi ove prijedloge mogu i odbiti, čime bi izabrani zvaničnik, nosioc izvršne funkcije ili savjetnik, mogli nesmetano nastaviti obnašanje funkcije koja ih i stavlja u situaciju sukoba interesa.
Imajući u vidu sve navedeno, TI BiH smatra da predloženi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH ni po jednom bitnom pitanju ne unapređuje ovu oblast u odnosu na postojeće stanje, te ne samo da ne doprinosi sprečavanju korupcije, već je kroz legalizovanje političkoh i stranačkog uticaja na donošenje odluke dodatno podstiče.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.