Na osnovu brojnih optužbi kako grupe za slobodu medija, tako i opozicija smatra da je država izgubila bitku protiv tkz. cenzure svih ruskih televizijskih kanala.
Dok se sloboda izvještavanja u Gruziji smatra boljom nego za vrijeme Sovjetske Unije, mnogi kritičari smatraju da je sloboda medija mnogo manja nego prije pro-zapadne revolucije 2003.g.
Vlasti su krive zbog “ stalnog uticaja na slobodu medija, naročiti u TV emitiranjima. Predsjednikove manipulacije sa medijima su potkopale reputaciju demokratskog reformiste” navodi se u izvještaju Komiteta za zaštitu novinara (CPI).
Francuski sud je zbog optužbi za gruzijsko-ruski Prvi kavkazski kanala, kojeg emituje Pariški satelitski operator Eutelsat, zbog ruskih pritisaka morao da blokira međunarodno emitovanje.
Saakashvili je optužio Eutelsat za “opasan međunarodni presedan o političkoj cenzuri”. On je izjavio kako “to predstavlja kršenje slobode medija”.
Transparency International (TI) je u svom izvještaju naveo da je danas sloboda medija u Gruziji slabije izražena i manje plurastička nego što je bila za vrijeme revolucije, na osnovu koje je Saakashvili i dobio predsjednički mandate”.
Građani sve političke informacije dobijaju preko medija i to 96% informacija, prema TI izvještaju.
Kritičari navode kako su i dva privatna kanala (Imedi ) prilično pro-vladi orijentisani, favorizirajući vladine službenike, dok se predstavnici opzicije marginalizuju.
Evropska unija takođe smatra da postoje ograničenja u radu medija u Gruziji.
Ras al-Khaimah, jedan od najvećih stranih investitora iz UAE, opovrgao je sve navode o kupnji TV kanala Imedi. Ali prema svim činjenicama Imedi kanal kontroliše bivši ministar za ekonomiju.
Sakaakashvilli često naglašava kako Gruzija ima više od dva TV kanala koji kritikuju njegov rad, navodeći i kanal koji je extremno protiv vlade.
Kritičari oštro odgovaraju da dva opoziciona kanala, Kavkasia i Maestro dostupni jedino u glavnom gradu i da postoji način da se kritike na rad vlade čuju u cijeloj zemlji.
“Predstavnici vlasti imaju totalni monopol nad medijima, a nezavisnost pri uređivanju je takođe upitna. Tako da se može zaključiti da je prije revolucije sloboda govora bila mnogo više izraženija”, izjavio je David Gamkrelidze, lider opozicione partije Nova prava.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.