Washington D.C, 30. januar 2008. – Izvještaj Global Integrity: Ocjena anti – korupcionih mehanizma i odgovornosti vlasti u 55 zemalja

default img

Pošteni izbori nisu garancija snažnog demokratskog društva, nalazi su Globalne studije

Novi izvještaj ocjenjuje anti – korupcione mehanizme I odgovornost vlasti u 55 zemalja, uključujući po prvi put Kinu

Washington D.C – Iako su izbori često isticani kao okosnica reformskih napora širom svijeta, novi izvještaj otkriva da dugoročne koristi koje donose izbori su često podrivene nedostatkom odgvornosti vlada I odsustvom snažnih anti-korupcionih mehanizama. Izvještaj, koji obuhvata 55 zemalja, objavio je danas Global Integrity, neprofitna organizacija koja se bavi istraživanjem dobre vladavine i trendova korupcije na globalnom nivou.

“ Trebamo prestati koristiti izbore kao pojednostavljeni lakmus test opredijeljenja vlada prema demokratiji” izjavio je generalni director Global Integrity Nathaniel Heller. “ Znamo da ne postoji snažna veza između izbora i mnogo kompleksnijih reformi koje moraju biti preduzete, posebno u zemljama koje se nalaze na političkoj prekretnici kao što su Pakistan, Ukrajina, Gruzija i Kenija.

Globalni izvještaj o integritetu 2007, obuhvata većinu zemalja članica Grupe G 8, kao i značajan broj zemalja u razvoju, od Argentine i Kine do Zambije. Izvještaj ne mjeri direktno prisustvo korupcije, već utvrđuje postojanje i kvalitet mehanizama odgovorosti vlada, kao i instrumente transparentnosti neophodne za prevenciju korupcije I promovisanje dobre vladavine.

Nalazi izvještaja trebaju biti ozbiljno shvaćeni od strane donosilaca odluka i investitora. Nalazi koji ukazuju na slabosti u Kineskom anti- korupcionom okviru, na primjer, otvaraju pitanje, kako rizika sa kojim se suočavaju investitori koji nastoje ubrzano ostvariti korist od ekonomskog rasta zemlje, ali I pitanja rizika koji Kineski investicioni fondovi mogu predstavljati za zapadna tržišta. “Nedostatak snažnih anti-korupcionih mehanizama u Kini, može uskoro postati za strane investitore, ono što je predstavlja kriza na tržištu hipotekarnih zajmova za američku ekonomiju” istakao je Heller. “ Poruka koja proizilazi iz našeg izvještaja može da glasi ‘kupci oprez’ “.

Ostali kljčni nalazi izvještaja uključuju:

  • SAD i druge zemlje članice G 8 suočavaju se sa istim korupcijskim izazovima kao i zemlje u razvoju, posebno kod finansiranja izbornih kampanja. Dok većina posmatrača ocjenjuje da su bogatije zemlje dosegle tačku na kojoj korupcije više nije značajan problem, podatci iz izvještaja Global Integrity 2007 za SAD, Francusku, Italiju, Japan i Kanadu pokazuju nesumnjivo drugačiju sliku.
  • Uprkos opšteprihvaćenoj činjenici da promjene u upravljanju i anti-korupcijskim naporima zahtijevaju godine, prije nego se pokažu pozitivni efekti, nekoliko zemalja bilježi značajan napredak, ali isto tako prisutan je i suprotan trend u odnosu na 2006. Najaveći uspjeh zabilježile su tokom prethodne godine Bugarska, Nepal i Azerbejdžan, dok su Nigerija i Gruzija zemlje koje su imale najlošiji trend.
  • Loš skor koji imaju zemlje koje su bliski saveznici SAD, ukazuje na izozeve sa kojim se suočavaju SAD u promovisanju demokratskih reformi u zemljama gdje imaju konkurentske sigurnosne interese. Izvještaj otkriva da zemlje kao što su Pakistan i Gruzija, bilježe “slabe” ili “vrlo slabe” ocjene za većinu indikatora koji ocjenjuju anti-korupciona nastojanja, odgovornost i transparentnost.
  • Rasprostrenjeni manjak odgovornosti kod vlada koje su primaoci strane pomoći otvara ozbiljnu dilemu za zapadne I multilateralne donatore. Uprkos činjenici da donatori postaju sve svjesniji neophodnosti da direktno doniraju sredstva nevladinim organizacijama, donatorske agencije i nadalje svoj rad primarno nastavljaju sa istim onim vladinim institucijama koje često opstruišu reforme.

“Ovaj izvještaj može poslužiti kao putokaz i poziv na budđenje, donosiocima odluka, investitorima i donatorima širom svijeta” ističe direktor Global Integrity za međunarodne poslove, Marianne Camerer. “Ovo je takođe i sredstvo koje može pomoći javnim zvaničnicima i građanima, za preduzimanje konkretnih akcija, u cilju borbe protiv korupcije i povećanja odgovornosti vlada”.

Izvještaj je rezultat višemjesečnog rada na terenu i rada na prikupljanju podataka od tima koji su sačinjavalo više od 250 novinara i istraživača, koji su pripremili više od million riječi teksta i 20,000 jeidnica podataka za zemlje širom svijeta. Dvadeset četiri zemlje su ponovo obuhvaćene istraživanjem, dok je 31 zemlja prvi put obuhvaćena istraživanjem. Izvještaj za 2007 godinu obuhvata sljedeće zemlje:

Alžir
Argentina
Jrmenija
Azerbejdžan
Bangladeš
Bosna i
Hercegovina
Bugarska
Burundi
Kameron
Kanada
Kina
Kolumbija
Kostarika
Ekvador
Egipat
Francuska
Gruzija
Njemačka
Indija
Italija
Japan
Jordan
Kazahstan
Kenija
Kirgizija
Latvija
Libanon
Liberija
Malavi
Meksiko
Moldova
Mozambik
Namibija
Nepal
Nigerija
Pakistan
Papua Nova
Gvineja
Peru
Filipini
Rumunija
Rusija
Sijera Leone
Španija
Šri Lanka
Tadžikistan
Tanzanija
Tailand
Timor-
Turska
Uganda
Ukraijina
Ujedinjeno Kraljevstvo
SAD
Vanuatu
Zambia

Za pristup Global Integrity Report: 2007, molimo Vas posjetite: http://report.globalintegrity.org. Za više informacija o organizaciji posjetite: http://www.globalintegrity.org.
Global Integrity je nezavisna, neprofitna organizacija koja se bavi istraživanjem dobre vladavine I trendova korupcije na globalnom nivou. Global Integrity radi sa lokalnim timovima istraživača I novinara na monitoringu otvorenosti i odgovornosti. Podatke i izvještaje koriste donatori, vlade, organizacije civilnog društva i investiori s ciljem ukazivanja na izazove vladavine i razvoj pravaca reformi.

Global Integrity is grateful to the Legatum Institute for Global Development ( www.ligd.org) for its continued support of Global Integrity’s work.  LIGD is an independent policy, advocacy and advisory organisation within the Legatum group of companies (www.legatum.com). The Institute’s mission is to research and promote those principles that drive the creation of global prosperity and the expansion of human liberty and well-being, including the rule of law, transparency, and accountable government as the pillars of a prosperous and free society. Other supporters of the Global Integrity Report: 2007 were the Australian Agency for International Development, the Wallace Global Fund, and the World Bank.

Dokumenti

Global Integrity – Press release

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.