Tokio, 27. novembar 2007. – Vladini službenici neodgovorno trošili novac

default img

Revizorski izvještaj koji je dostavljen Premijeru Vlade Japana dokazuje da vladine organizacije i državne korporacije još uvijek rasipaju državni novac. Revizori su razotkrili 451 slučaj neprilagođene ili nelegalne potrošnje, što na godišnjem nivou iznosi 31 milijarda jena. Pojedini slučajevi graniče sa kriminalnim ponašanjem. Vladini službenici moraju poboljšati svoj etički kodeks ponašanja.

Od ukupne 31 milijarde, 26 milijardi je izgubljeno neprilagođenim trošenjem, uključujući rasipno trošenje i evaluacionim pogrešnim procjenama i greškama, i 5 milijardi nenaplaćenog poreza, socijalnih i zdravstvenih premija. Ministarstvo zdravlja je ocijenjeno sa najgorom revizorskom ocijenom, ministarstvo za socijalnu skrb je na drugom mjestu sa 6.2 milijarde neprilagođene potrošnje, nakon toga slijedi ministarstvo poljoprivrede i šumarstva, ministarstvo za ribolov sa 3.7 milijardi, te ministarstvo za infrastrukturu i transport sa 2.5 milijardi jena. Ukupna suma novca koja je plaćana zaposlenim u sindikalnim uredima od fiskalne 1999. do 2006. godine revizori su razotkrili da je prekovremeni rad plaćen radnicima iako nisu bili na radnim mjestima, takođe je uočeno plaćanje za posao koji nikad nije obavljen. U pojedinim ministarstvima su povećane plate za 10% za tri mjeseca, a takvo ponašanje se treba tretirati kao pronevjera državnog novca.

Samovoljna jednostrana ugovaranja i osiguravanja raznih usluga su takođe kritikovana jer se označavaju kao korupcija. Zaključeno je, da je sklopljeno 80.000 takvih ugovora što izraženo u procentima iznosi čak 60% vrijednosti od svih ugovora za 2006. godinu. Službenici koji su prekršili pravila treba da shvate da su ugrozili ostale odgovorne javne službenike i uništili povjerenje u vladu.

Izvor: The Japan Times

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.