New York, 17. septembar 2007. – Huguette Labelle, Predsjedavajuća, Transparency International-a podržava inicijativu za povrat ilegalno stečene imovine

default img


Transparency International (TI) podržava inicijativu Svjetske Banke i Ujedinjenih Nacija za povrat ilegalno stečene imovine (StAR). Inicijativa Svjetske Banke predstavlja važan element za borbu protiv korupcije. Program nudi veliki broj resursa za pomoć zemljama kako bi vratili izgubljenu imovinu stečenu ilegalnim putem, inicijativa predstavlja poslijednji poziv onima koji su nelegalno stekli imovinu i onima koji su ostvarili ili zaštitili ilegalno stečenu imovinu.


Korupcija uništava i poslijednje postojeće resurse za smanjenje siromaštava, zaraznih bolesti i nepismenosti. Na osnovu StAR izvještaja, procjena godišnjih međunarodnih tokova kriminalnih aktivnosti, korupcije i neplaćenih poreza kreće se od 1 triliona US dolara do 1,6 triliona US dolara. Osim toga, javni zvaničnici iz razvijenih i zemalja u tranziciji godišnje prime mita u iznosu od 20 milijardi do 40 milijardi US dolara. Kad bi se povukla paralela, iznos bi se poklopio sa godišnjim portfoliom Svjetske Banke.


Transparency International konstantno poziva na akciju kako bi se sačuvala zemlja i osigurao povrat pravih vrijednosti. Nacionalni ogranci širom svijeta aktivno podržavaju uključivanje snažnih odredbi UN Konvencije za borbu protiv korupcije (UNCAC) i osigurala saradnja između razvijenih i zemalja u razvoju.


Uzimajući u obzir puni potencijal pravnih zahtjeva zasnovanim na političkoj volji i jakoj podršci od strane uticajnih grupa, identifikacija, zamrzavanje i povrat ilegalno stečene imovine zahtjeva punu saradnju između vlada, finansijskih institucija i institucija koje kontrolišu i prate rad.


Glavnu ulogu u implementaciji inicijative za povrat ilegalno stečene imovine ima civilno društvo kao i refleksiju pokrenute inicijative. Svjetska Banka i ostale donatorske organizacije imaju ulogu podrške i mogu pomoći vladama sa svojim kapacitetima i resursima za upravljanjem kompleksnim procedurama, pravnim zahtjevima, naporima za implementaciju odredbi UN Konvencije o finansijskom planu, potrošnji i transparentnim javnim nabavkama.


Isto tako, organizacije mogu da naprave transparentne i obavezne mehanizme za osiguranje povrata za fondove koji se koriste za dobrobit građana. Zemlje mogu takođe zahtjevati sankacije za kompanije koje su učesnici u korupciji,ili koji podržavaju finansijske centre koji poštuju pravila protiv pranja novca. Dobar zakonodavni i finansijski sistem je osnova za borbu protiv korupcije i sve zemlje u kojima su uočene devijacije treba da podržavaju ovakav sistem.


Inicijativa za povrat ilegalno stečene imovine je važan razvojni element i snažna dopuna za upozorenje onih koji ugrožavaju nacionalno dobro i onih koji nemaju plan akcije za sigurno spašavanje svijeta. Sa vrhunskim snažnim vođstvom predvođenim ekspertima iz različitih institucija, vlada, banaka i pravnih zajednica, inicijativa može biti vrijednosna komponenta programa rada za antikoruptivne reforme.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.