London, 15. mar 2007. – Reforma Zakona o korupciji u Velikoj Britaniji

Vlada Velike Britanije je 5. marta 2007.godine objavila svoje stanovište o konsultacijama o reformi Zakona o korupciji/podmićivanju, iniciranoj decembra 2005....

default img

Vlada je obznanila da postoji široka podrška reformi, kao i značajno suprotstavljanje njenom zakonu o korupciji iz 2003. godine. Zbog suštinskih neslaganja oko toga koji bi pristup trebao biti usvojen, Vlada je objavila da je tražila od zakonodavne komisije da preispita postojećI pravni okvir i da izradi novi nacrt Zakona o korupciji.

Transparency International Velike Britanije (TI UK) je pozdravio vladino prihvatanje potrebe za sveobuhvatnom reformom Britanskog zakona o korupciji još kada je tu namjeru obznanilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Velike Britanije, juna 2000. godine. TI UK takođe pozdravlja odbacivanje zakona iz 2003. godine, zbog njegovih ozbiljnih nedostataka.

Neuspjeh da se najave iz 2000. godine pretoče u zakon nema opravdanja; sadašnja odluka da se ovo pitanje vrati na Zakonodavnu komisiju, koja je još prije deset godina izvršila njegovu korenitu reviziju, je nerazumljivo.

Objava odluke Kancelarije za teške prevare, od strane Glavnog tužioca, o prekidu istrage o ulozi firme BAe Sistemi u programu Al Yamamah, otkrila je da se neuspjeh Velike Britanije da ispoštuje OECD-ovu Konvenciju protiv podmićivanja, usvojenu 1997. godine, pretvara u kontinuirano kršenje njenih međunarodnih obaveza da procesuira podmićivanje stranih zvaničnika. Na sastanku ove nedjelje, OECD-ova radna grupa protiv podmićivanja je istakla ozbiljnu zabrinutost zbog nedostataka u britanskom zakonodavstvu i odlučila da hitno preduzme specijalnu reviziju napretka u usvajanju novog zakona protiv podmićivanja.

Vlada može lako riješiti ovaj problem, i na taj način uskladiti zakonodavstvo sa Konvencijom, usvajanjem ili prilagođavanjem Zakona o korupciji, koji će se naći na drugom čitanju u Domu lordova, 16 marta 2007. Zakon je u ovom domu predstavio Lorda Chidgey, u novembru 2006, a u donjem domu je predstavljen u maju 2006, od strane člana parlamenta Hugh Bayleya. TI UK, kome nije osnovna briga izrada zakonskih akata, obavezao se da profesionalno izradi nacrt ovog zakona, kao odgovor na frustraciju među parlamentarcima zbog vladinog neuspjeha da proizvede zakon koji može poslužiti svrsi.

Zakon o korupciji ima za cilj da reformiše zakon o podmićivanju na način da on bude lakše razumljiv policiji, tužilaštvu, porotnicima, privatnom sektoru i široj javnosti. Njime je podmićivanje definisano kao neprihvatljivo ponašanje do koga dolazi nakon samog čina primanja mita i uključuje savremene karakteristike antikorupcionih zakona, uključujući eksplicitne prekršaje kao što su podmićivanja stranih zvaničnika, namještanje međunarodnih tendera i namještanje sportskih rezultata. Zakon takođe zahtjeva od kompanija iz UK da preduzmu korake kako bi osigurale da njihove strane poslovnice ne budu uključene u podmićivanje, kao i obavezu da podnose izvještaje u slučaju sumnje da postoji korupcija u javnom sektoru.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.