London, 12. mar 2007. – Zemlje potpisnice OECD-ove Konvencije za borbu protiv korupcije izrazile sumnju prema Vladi Velike Britanije

default img

Ovih dana Vlada Velike Britanije se suočava sa javnom kritikom zbog svoje odluke o prekidu istrage o trgovini saudijskim naoružanjem, vrijednoj 40 milijardi funti.. Zvaničnici će biti ispitani u Parizu od strane Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Vijest je proizašla iz ministarskih priprema da u narednih nekoliko dana objelodane veliko pooštravanje mjera protiv malverzacija, uključujući odgovornost nacionalnih vlasti,
veće policijske resurse i otvorenu liniju za prijavu ovakvih slučajeva.
Službenici Ministarstva vanjskih poslova i Kancelarije za teške prevare, te ministar odbrane i predstavnici londonske policije će vjerovatno prisustvovati konferenciji u Parizu koja danas počinje.
Konferencija je nastavak skupa u januaru, kada su članice OECD-a izrazile „ozbiljnu zabrinutost“ nad vladinom odlukom sredinom decembra, da odustane od istrage navodeći kao razlog zaštitu nacionalnog interesa. 36 zemalja članica OECD-ove grupe za borbu protiv korupcije će vjerovatno pritisnuti službenike Britanske vlade zbog nepoštivanja OECD-ove Konvencije protiv podmićivanja usvojene 1997. godine, što proizilazi iz stopiranja istrage. .

Jedan od izvora navodi:“Smatram da to neće biti lagan sastanak. Najvažnija stvar će biti razmatranje konvencije.“ Konvencija akcentira da istrage ne trebaju „biti pod uticajem nacionalnih ekonomskih interesa, potencijalnih efekata na odnose sa ostalim državama ili identiteta involviranih pravnih ili fizičkih lica.”
Grupa će verovatno takođe izložiti problem dvostruke uloge glavnog tužioca, koji je de facto šef britanskog tužilaštva dok istovremeno ima poziciju u kabinetu uz premijera.

U posebnom intervjuu datom Daily Telegraph-u, Robert Wardle, šef Kancelarije za teške prevare izjavio da je razumljivo ako se nacija interesuje za poziciju lorda Goldsmitha. „Problem nije u tome šta se zaista dešava, već kakva je percepcija tih dešavanja“ izjavio je Robert Wardle. „Peter Goldsmith je veoma ugledan pravnik, iskustan advokat, čovjek velikog integriteta. Ne sumnjam u njegove postupke u vezi ovog slučaja. Međutim teško je, zar ne? Za ljude sa ulice on je jedan od ljudi iz kabineta, vladin pravni savjetnik kojeg, imenuje premijer, a istovremeno se od njega traži da donosi nezavisne odluke ili odlučuje nezavisno“. Britanski imidž je narušen slučajem sa saudijskim oružjem, priznaje g. Wardle, ipak kritike je trebalo „prevazići“.
„Ukoliko ste zaista tamo i posmatrate šta se događa, onda je, sve u redu“ rekao je Wardlie. „Ali mogu razumjeti da to iz vana izgleda loše… Ne znam pravi odgovor ali mislim da jedan od prvih koraka jeste prevazići činjenicu da on ne može djelovati nezavisno.“

U četvrtak će lord Goldsmith otkriti veliko pooštravanje mjera protiv prevara. Prema izvorima iz vlade, mjere će uključiti državne ingerencije, otvorenu liniju za prijave, strožije maksimalne kazne za prevare sa 10 na 14 godina i više sredstava za policijske akcije sprečavanja kriminala. John Reid, državni sekretar, prošle nedelje je objavio plan za ažuriranje starog zakona o korupciji. Prethodni tužioci su se oslanjali na zakone iz 1906 i 1889. godine da bi iznijeli optužbe za korupciju.

U policijskom izvještaju od prošle nedjelje, navodi se da korupcija košta naciju gotovo 14 milijardi funti godišnje – oko 330 funti svakog britanca.

The Daily Telegraph
Christopher Hope

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.