Brussels / Berlin, 27. juni 2007. – Pridruživanje Bugarske i Rumunije Evropskoj Uniji ne predstavlja poslijednji korak, reforme se moraju ubrzati u svim segmentima, izjava Transparency International-a

Transparency International je danas pozdravio kritiku Evropske Komisije i njenog izvještaja o ne/ispunjavanju uslova za pristup Bugarske i Rumunije EU, te se kao...

default img

“Funkcionisanja Evropske Unije jedino bez korupcije”, izjava Miklos Marschalla, regionalnog direktora Transparency International-a za Evropu i Centralnu Aziju. “Borba protiv korupcije u Bugarskoj i Rumuniji je od presudnog značaja, kao i pitanje integriteta cijele Evropske Unije”.

“Ironično je to da, Evropska Unija ima odlične i djelotvorne mehanizme za borbu protiv korupcije, vezane za reformu prije pristupanja EU. Ali kad se jednom pristupi Uniji, gdje postoji novac, materijalna dobra i problemi, može se sve poremetiti. Da se to ne bi desilo moraju se desiti promjene”, izjavio je Rune Rasmussen, predstavnik TI zadužen za EU politike.

Iako se u izvještaju navode pomaci koji su napravljeni i dobre namjere, ipak se daje poseban naglasak na nedostatke u zakonskom dijelu o tretiranju slučajeva korupcije, kroz upozerenja nacionalnih čaptera TI u obe zemlje.

Komisija može uticati na promjenu pojedinih zakone i bolji rad institucija, ali osnovno u borbi protiv korupcije je nacionalna odgovornost. Mediji i civilno društvo moraju stalno vršiti pritisak i upozoravati vlade za ispunjavanje obećanja koji su dali prije i poslije pristupanja EU.

Sve članice koje još uvijek imaju obilježje siromašnih zemalja, imaju najniži skor na skali, prema istraživanju Indexa percepcije korupcije Transparency International-a, nakon procesa pridruživanja, time se jasno pokazuje potreba za snažnijom kontrolom mjera cijele EU.

Transparency International podržava Evropsku Komisiju u formiranju stalnog tijela za praćenje sprovođenja antikoruptivnih mehanizama kako bi se nastavio pritisak tamo gdje postoji nedostatak nacionalne odgovornosti. Treba da postoje izvještaji kao oni koji su objavljeni danas za sve zemlje članice, kako bi se obezbjedilo da EU funkcioniše bez korupcije.

Od početka procesa pridruživanja, Transparency International podržava Evropsku Komisiju u budućim procesima pristupa novih članica – što je trenutno od velike važnosti za Hrvatsku. To bi omogućilo veće učešće i transparentniji pristup, ali isto tako dalo grupama civilnog društva jaču osnovu za praćenje rada vlada u procesima pridruživanja.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.