Berlin, 18. juli 2007. – Prema novom TI izvještaju vodeće zemlje izvoznice nastavljaju sa podmićivanjem, OECD Konvenciji potrebno snažnije sprovođenje

default img

Više od pola vodećih zemalja izvoznica još uvijek ograničavaju političku volju za procesuiranje slučajeva podmićivanja, navodi se u novom izvješaju Transparency International-a (TI).

Izvještaj o napretku i sprovođenju OECD Konvencije u 2007. godine pokazuje da više od polovine zemalja potpisnica OECD Konvencije protiv podmićivanja stranih zvaničnika u međunarodnim poslovnim transakcijama ne poštuje i ne implementira konvenciju. U isto vrijeme postoji značajan napredak u 14 zemalja u poređenju na 2006.g., dok je u 2005.g. uočen napredak u 8 zemalja.

„Moraju se primjenjivati snažnije mjere kako bi se nacionalne vlade uvjerile da se ne pokazuje dovoljna politička volja za sankcionisanje onih koji podmićuju. Inertnost jedne zemlje narušava ostale, te na kraju dovodi do kršenja ugovora u međunarodnim poslovima i konkurenciji“, izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuća, Odbora direktora Transparency International-a.

Osam najvećih zemalja izvoznica u koje spadaju Francuska, Njemačka, Italija i SAD su napravili važan napredak u sprovođenju Konvencije, dok u Kanadi, Japanu i Velikoj Britaniji ne postoji želja za snažnijim napretkom. “Omogućavajući kompanijama da se nadmeću putem plaćanja mita predstavlja ograničenje i stvara kontraefekte. Vodeće zemlje izvoznice treba da zauzmu stav da se obaveze moraju poštovati i pokušati zaustaviti kompanije da potkopavaju snažne napore vlada u ojačavanju zakona “, navela je Labelle.

Vlada Velike Britanije je okončala istragu BAE Systems na saudijskom projektu koja je bila ogromna prepreka u sprovođenju Konvencije. Uz to, Konvencija akcentira da istrage ne trebaju biti pod uticajem nacionalnih ekonomskih interesa, potencijalnih efekata na odnose sa ostalim državama ili identiteta involviranih pravnih ili fizičkih lica, neuspjeh je stvorio stari Zakon o korupciji koji treba biti zamjenjen novim. Sa novim izborom premijera postoji realna prilika da se ispravi trenutna situacija.

Glavni problem nije samo nedostatak političke volje. Dodatne prepreke koje su prepoznate u izvještaju uključuju zakonski sistem koji nije dovoljno prilagođen i neomogućava primjenu konvencije kao i nedostatak resursa koji sprječavaju istrage i krivična gonjenja.

Nedovoljno sprovođenje programa je u mnogim zemljama koje su centar ekonomske moći i sjedište najvećih multinacionalnih kompanija. Kontinuirano praćenje mjera od strane OECD, uključuje i posjete zemljama što je bitno ako se želi postići napredak. Povećanje svijesti da je podmićivanje nezakonito, nepoštivanje procedura te zaštita zaposlenih u javnom i privatnom sektoru, povećaće spremnost za prijavu nezakonitih poslova.

TI izvještaj o sprovođenju OECD Konvencije za 2007.g. je treće serijsko izdanje koje ispituje poštivanje konvencije u 34 zemlje od ukupno 37 zemalja potpisnica koje su ratifikovale Konvenciju protiv podmićivanja. Izvještaj je zasnovan na podacima od strane TI eksperata iz svake zemlje. Po prvi put izvještaj uključuje sažetak značajnijih slučajeva podmićivanja stranih službenika u koje su uključene multinacionalne kompanije iz sektora nafte, gasa, telekomunikacija i naoružanja. Efikasnije sprovođenje Konvencije je odlučujući faktor za smanjenje spremnosti međunarodnih kompanija da plaćaju mito kada posluju u inostranstvu, a sve s ciljem smanjenja korupcije na globalnom nivou.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.