Berlin, 28. avgust 2007. — UN Konvenciji za borbu protiv korupcije trebaju efikasniji mehanizmi: Vlade moraju osigurati praćenje ključnih antikoruptivnih obaveza, izjava Transparency International-a

default img

Transparency International (TI) poziva sve vlade da postave svoje prioritete za borbu protiv korupcije i da postignu koncezus o konkretnim prijedlozima kako bi revidirali svoje obaveze preuzete potpisivanjem UN Konvenciju protiv korupcije (UNCAC).

“Potpisivanje ugovora predstavlja relativno lagan korak većini zemalja; najteži dio je ustvari omogućiti da riječi slijede djela. Cjelokupna revizija mehanizama je održiva samo ako se vlada obaveže da će postizati rezultate”, rekao je Gillian Dell, Rukovodilac programa za Konvenciju, Transparency International-a. “To podrazumjeva nepristrasan, otvoren i efikasan sistem za provjeru preduzetih akcija na osnovu preuzetih obaveza”.

Posebni prijedlozi za strukturu revizije procesa se uključuju u TI izvještaj koji će bii priložen na sastanku UNCAC Sekratarijata i UN radne grupe koji će biti održan u Beču od 29.-31. avgusta 2007.g. Izvještaj treba da približi ugovor vladama, predstavi sveobuhvatnu strukturu revizije te značaj i preuzete obaveze.

Preporuke za mehanizme koje će pratiti reviziju biće izrađeni prateći i održavajući konsultacije sa vladama, međunarodnim organizacijama i civilnim društvom za prethodnih pet mjeseci, kao i poziv za zajedničku konstrukciju koja uključuje osnivanje predstavničkog tijela koje bi pratilo reviziju, stvorilo fleksibilan i ekonomičan sistem za otvoren proces koji mora uključivati i mišljenja civilnog društva.

TI izvještaj poziva da se uvodna faza procesa programa započne do 2008-09.-te godine uključujući informativno okupljanje, promociju ključnih tačaka ugovora, stvaranje pilot programa za razvoj metodologija koje će se koristiti kao vodič, tehnička podrška od strane donatora za unapređenje procedura u svrhu bolje saradnje sa organizacijama koje će vršiti monitoring. Uspješan process revidiranja takođe zahtjeva adekvatne i pouzdane finansijere, te aktivno učešće civilnog društva i privatnog sektora.

Proces kontrole sprovođenja preuzetih obaveza zemalja treba da započne 2010.godine, pokrivajući ključne dijelove UNCAC sporazuma. Jedinstveni cilj TI-ovih preporuka je realizacija opsežnog plana koji bi garantovao da prvi ciklus revizije pokrije 140 zemalja i da se okonča do kraja 2014.-te godine.

UN Konvencija za borbu protiv korupcije (UNCAC) je globalni sporazum koji obavezuje vlade da se bore protiv korupcije prevencijom, dekriminalizacijom, tehničke pomoći i međunarodne saradnje. Sporazum sadrži nove mjere u dijelu sporazuma o nelagalno stečenoj imovini. Na prvom sastanku zemalja potpisnica Konvencije 2006.g., vlade su postigle dogovor o monitoringu koji je potreban i formirali grupu eksperata koji će se sastati slijedeće sedmice kako bi raspravljali o strukturi mehanizama i opisom projekta. Radna grupa je otvorena prema svim zainteresovanim predstavnicima iz zemalja potpisnica Konvencije.

Prvo zasjedanja UNCAC Konferencije i predstavnika zemalja potpisnica održalo se u Jordanu u decembru 2006.g., gdje su se vlade složile da je potreban monitoring proces i formiranje radne grupe koja treba da se sastane slijedeće sedmice kako bi diskutovali o strukturi mehanizama i opisom projekta koji treba da se provodi do 2010.g. Radna grupa će se takođe baviti procjenom, dok su dvije radne grupe dobile zadatak da pripreme prijedloge za sastanak radne grupe koji će se održati od 27-29. avgusta u Beču. Nakon sastanka radne grupe i novog prijedloga, održaće se Konferencija za predstavnike zemalja potisnica UN Konvencije za borbu protiv korupcije od 28. januara do 1. februara, Bali, Indonezija.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.