Berlin, 15. maj 2007.- TI poziva na snažnu akciju pod nadzorom OECD-a Konvencija protiv mita

default img

TI poziva vlade potpisnice Konvencije da odmah isprave nepravilnosti u svojim zakonima i preduzmu snažne mjere na nivou opravdanosti kako bi se došlo do potrebnih promjena u korporativnom ugovoru u međunarodnim transakcijama. Ovo se naročito odnosi na Veliku Britaniju i Japan, koji nisu učinili baš mnogo u sprovođenju Konvenciju protiv podmićivanja.

“Naročito je zabrinjavajuće da zemlje koje su najveće dvije svjetske izvoznice Velika Britanija i Japan, nesprovode Konvenciju. Konstatno nesprovođenje potkopava zajedničku obavezu glavnih industrijskih zemalja kako bi se zaustavilo u takmičenju i nesprovođenje snažnih lokalnih napora u borbi protiv podmićivanja”, izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuća Odbora direktora, Transparency International-a.

OECD Konvencija protiv mita, kao glavni međunarodni pravni okvir, je obavezan za vodeće svjetske industrijske zemlje kako bi kriminalizirale i osudili plaćanje mita državnim službenicima. Poslije deset godina dvije trećine zemalja koje su potpisale i ratifikovale Konvenciju s malim uspjehom, ili je skoro nikako ne primjenjuju.

Ironično je to, da zemlje sa malim procentom korupcije na nacionalnom nivou, ne sprovode svoje obaveze kada se radi o sankcijama. U 2005. godini pokazuje pregled sprovođenja konvencije u 8 od 24 zemlje potpisnice, s povećanjem sa 12 od 31 zemlje u 2006.g. koji je dobijen na osnovu izvještaja TI.

“Globalizacija neće biti prihvaćena od građana ako je to sinonim za kriminalne elemente, pranje novca i korupcija u poslovnom i javnom segmentu”, izjavio je Terray, TI Francuska, govoreći na OECD Forumu pod nazivom “Inovacije, rast i pravda”.

Slučajevi protiv glavnih multinacionalnih kompanija se istražuju i u Fransuskoj, Njemačkoj, Italiji, Norveškoj, Španiji, Švedskoj i SAD. Vlada Velike Britanije je u decembru okončala istragu BAE Systems na saudijskom projektu koji je bio ogromna prepreka u sprovođenju Konvencije. Uz to, neuspjeh reforme je stvorio stari Zakon o korupciji koji treba biti zamjenjen novim, a kojeg treba izraditi do 2009. godine.

Japan je ispravio neke nedostatke u Zakonu o korupciji ali takođe ima samo jedan sankcionisan slučaj. Činjenica da ne postoji snažna volja za osnaživanjem Konvencije protiv podmićivanja, unosi vjerovanje u međunarodnu poslovnu zajednicu da Vlada Japana nije predana procesuiranju slučajeva podmićivanja koje dolazi izvan granica zemlje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.