Berlin, 13 juni 2007. – Tansparency International zahtjeva javno objavljivanje podataka iz ugovora između Vlade Velike Britanije i Vlade Saudijske Arabije

Javno razotkrivanje ključnih podataka iz ugovora od strane Britanske vlade koje je zahtjevala OECD-ova radna grupa o spriječavanju podmićivanja je osuđeno na...

default img

Vlada Velike Britanije mora osigurati puno otkrivanje podataka o istrazi iz ugovora o trgovini saudijskim naoružanjem, koje je povezano sa specijalnim izvještajem o sprovođenju Konvencije, izjava OECD-grupe za borbu protiv korupcije. TI je takođe pozvao da se odmah pokrene stopirana istraga.

Britanska vlada, kao potpisnica OECD-ove Konvencije protiv podmićivanja, se ograničila samim time što je odbila da sprovede istragu o podmićivanju javnih zvaničnika.

“Kredibilitet i buduće sprovođenje OECD Konvencije protiv korupcije je pod prijetnjom zbog uticaja Britanske vlade, izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuća, Odbora direktora Transparency International-a. “Uspjeh u sprovođenju i poštivanju odredbi Konvencije zavisi o efikasnijoj implementaciji, jasnoj provedbi i odvažnosti vlada da ustanu i urade pravu stvar, i samom tom akcijom ne budu pod političkim uticajem”.

Vlada je donijela odluku da odustane od istrage navodeći kao razlog zaštitu nacionalnog interesa, time je prešla preko obaveze za procesuiranje zvaničnika osumnjičenih za podmićivanje i otvorila veliki prostor za druge vlade za brzo i lagano izbjegavaju odredbe Konvencije. Član 5. Konvencije zabranjuje zaključivanje slučajeva koji su u istrazi iz drugog razloga, osim u meritumu slučaja. Konvencija sadržava odredbe o izuzetku, kada se radi o pitanjima nacionalnog interesa.

„Već deceniju, Transparency International vodi kampanju širom svijeta za donošenje novih zakona u spriječavanju podmićivanja javnih zvaničnika od strane stranih multinacionalnih kompanija. Mi smo dosad vidjeli montiranje podrške za takve zakone“, nastavila je Labelle, „Prva prekretnica u TI globalnim naporima kako bi se osiguralo da zakoni protiv podmićivanja budu na međunarodnom nivou, 1999.g. je 36 zemalja članica ratifikovalo OECD Konvenciju, uključujući i sve vodeće industrijske zemlje“.
Uprkos značajnom napretku u potpisivanju globalnih i regionalnih antikoruptivnih sporazuma, te uključujući značajnu UN Konvenciju protiv korupcije, nastavlja se plaćanje mita od strane multinacionalnih kompanija koje posluju u inostranstvu.
“Imajući u vidu činjenicu da su umješane potpisnice Konvencije, Vlada Velike Britanije, Vlada Saudijske Arabije i BAE Systems, veoma je važno da slučaj bude otkriven i predstavljen u javnosti”, izjavio je Cobus de Swardt, Generalni direktor TI.

BAE Systems se takođe suočava sa slučajevima korupcije u Češkoj, Qatar-u, Rumuniji, Južnoj Africi i Tanzaniji. Vlada Velike Britanije se mora aktivnije uključiti u istragu. Istraga mora biti završena brzo, mora biti transparentna i dosljedna. Nacionalni interesi ne bi trebali biti ispred etičkih principa, i time bi se poštovale međunarodne obaveze”.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.