Berlin, 08. novembar 2007. – Odabrani finalisti za dodijelu Nagrade integriteta 2007.

Istaknuti pojedinci u borbi protiv korupcije iz Bangladeša, Maroka, Haitija i Vijetnama ove godine su nominirani za dodijelu Nagrade integriteta 2007. Transparency...

default img

„Ovi finalisti su se bavili korupcijom u različitim okolnostima, od beznačajnih do velikih oblika korupcije. Na testu nevinosti suočili su se sa kompleksnošću korupcije i koristili su se raznim načinima borbe protiv korupcije“, izjavio je Sion Assidon, Predsjedavajući, Komiteta za dodijelu Nagrade integriteta i član Odbora direktora TI.

„Finalisti su naglasili da su hrabro i kreativno radili kako bi prevazišli korupciju koja je u svakoj pori društva, bilo razvijenoj zemlji ili nerazvijenoj. Boriti se protiv korupcije znači izazov za ljude i institucije, koji često imaju veću snagu i moć, te ih treba znati prepoznati“, dodao je Addison.

Svake godine Komitet za dodijelu nagrade primi veliki broj prijedloga za nominacije istaknutih pojedinaca i organizacija u borbi protiv korupcije, uz sve ozbiljne prijetnje rizikujući svoje živote u ime pravde, zaštite ljudskih prava, transparentnosti i integriteta. Ali samo rijetki dobiju priznanje i osvoje pobjedu koju i zaslužuju.

Nominirani finalisti su:

Claudy Gassant, Glavni tužilac, Haiti. Od njegovog povratka iz četvorogodišnjeg egzila, odlučno se usprostavio korupciji u zemlji. Ravnodušan prema snažnoj moći i velikim brojem osumnjičenih, Gassant poštuje vladavinu prava i nezavisnost sudstva. Svojim integritetom i odlučnim stavom, on osigurava javnu akciju protiv korupcije i protiv onih koji je podržavaju.

Od odlaska u mirovinu 1984.g. Le Hien Duc, vijetnamska učiteljica postala je inventivni borac protiv korupcije ispunjavajući prijave i pomažući drugima u izazovima davanja i velikih tarifa mita. Po njenom mišljenju, tamo gdje autoritet prestaje, korupcija započinje. Uprkos mnogim prijetnjama, ona je uspjela da pruži nadu i ohrabri sve u cilju stopiranja i neprihvatanja korupcije.

Abdelatif Kanjae, Lhibib Lhaji i Khalid Bouhail su marokanski advokati koji su javno izjavili da je u pravnom sistemu jako rasprostranjena korupcija. U otvorenom pismu koje je objavljeno u novinama, grupa advokata zahtjeva istragu korupcijske prakse u marokanskom okružnom sudu poznatom pod imenom „slučaj Tetouan“ i zakonodavni sistem u cijelini. Oni su pomogli u kreiranju javne svijesti o važnosti i nezavisnosti pravnog sistema.

Mark Pieth, kriminolog i profesor na Univerzitetu u Baselu, porijeklom švicarac, zalaže se za razumno vodstvo u borbi protiv korupcije na međunarodnom nivou. Profesor Pieth je Predsjednik OECD-ove radne grupe protiv podmićivanja i međunarodnim poslovnim transakcijama i član Nezavisnog istraživačkog komiteta u Iraku, UN programa.

Prothom Alo, najčitaniji dnevni list u Bangladešu koji konstantno objavljuje priče o korupciji na najvišim nivoima vlasti tokom ove decenije. Smjelim vođenjem, cijelom timu novinara te uredniku Motiuru Rahman, se prijetilo ali su uspjeli na prevaziđu sve nedaće i apatiju koja vlada. Njihovo neustrašivo izvještavanje stvorilo je primjer za slobodu medija te kako korupcija zauzima mjesto i zašto je pogubna za društvo.

Nakon šest godina, TI Nagrada za integritet ima počasne predstavnike i organizacije iz Azije i Afrike, Evrope, Južne Amerike i Bliskog istoka. Ove godine su izabrani i javni tužioci, novinari, računovođe i predstavnici vlada sa liderima civilnog društva.

Komitet za Nagradu integriteta je sastavljen od 11 predstavnika iz cijelog svijeta, koji su dugogodišnji aktivisti u borbi protiv korupcije. Oni predstavljaju žiri zajedno sa Odborom direktora TI. Nagrada će biti objavljena 09. decembra 2007.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.