Berlin/Rim, 21. novembar 2007. – Transparency International poziva na akciju ojačavanje OECD Konvencije protiv podmićivanja, postojanje Konvencije je uspjeh ali prava pobjeda protiv podmićivanja zahtjeva potpunu implementaciju

default img

Romano Prodi, italijanski Predsjednik Vlade i Angel Gurria, Generalni sekretar OECD-a danas su u Rimu obilježili desetogodišnjicu OECD Konvencije protiv podmićivanja. TI je takođe pozvao na provođenje jačih mjera kako bi se osiguralo da vodeće zemlje izvoznice konačno započnu sa provođenjem Konvencije.

„Ovo je najvažnija i najinovativnija međunarodna konvencija s ciljem spriječavanja podmićivanja stranih javnih službenika u međunarodnim poslovnim transakcijama i predstavlja veliki uspjeh“, izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuća TI, te istakla:“Moramo iskoristiti obilježavanje desetogodišnjice kako bi ubrzali implentaciju u preostalih 20 zemalja. Pobjeda će doći samo ako se postigne potpuno provođenje Konvencije“.

Komentari Predsjedavajuće reflektuju brigu TI globalnog pokreta sa svim nacionalnim ograncima u skoro 100 zemalja. Na Godišnjem sastanku TI krajem oktobra, TI je usvojila rezoluciju kao deklarativnu formu da budućnost OECD Konvencije zavisi od političke volje vlada zemalja potpisnica.

Transparency International poziva sve predstavnike vlada zemalja potpisnica da:

  • Da na nivou ministarstva osiguraju podršku vlade i pridržavaju se odredbi bez dodatnih odlaganja;
  • Da spriječe navođenje nacionalnog interesa u slučajevima procesuiranja stranih kompanija;
  • Da nastave sa monitoring programom sve dok se ne uspostavi aktivna implementacija zemalja potpisnica.

Predsjedavajuća je danas na sastanku naglasila da:“Snažna Konvencija predstavlja jedino moguće ostvarenje. Ona predstavlja prvi međunarodni sporazum koji u potpunosti obavezuje sve svjetske vodeće industrijeske zemlje da zajedno učestvuju protiv kriminala i plaćanja mita stranih javnih službenika. Takva jedinstvena prilika i mogućnost se ne smije propustiti. Ako pogledamo sve vodeće zemlje izvoznice, Francusku, Njemačku i SAD, njeni nadležni organi agresivno procesuiraju slučajeve, dok u Japanu i Velikoj Britaniji ne postoji procesuiranje slučajeva. Korporacije bi takođe trebale prestati sa praksom „podmazivanja“ ili tkz. pojednostavljeno plaćanje koje je u stvari znači otvoreno podmićivanje“.

Njemačka je pokazala provođenje konvencije kroz istragu i procesuiranje slučaja Siemens AG, za teško međunarodno podmićivanje, dok je Vlada Velike Britanije izbjegla istragu visokog ranga podmićivanja BAE Systems kako bi osigurala ugovore sa Saudijskom Arabijom sa neprihvatljivim opravdanjem navodeći zaštitu nacionalnog interesa. Trenutna odluka Vrhovnog suda da se pokrene revizija navedenog slučaja, treba da bude korak ka boljoj implementaciji Konvencije.

Akcentirajući dobrobiti implementacije, Labelle je izjavila:“Uspjeh Konvencije može dati velike rezultate ako se suprotstavimo moćnim stranama sa obe strane koje podmićuju. U svakom slučaju, nesprovođenje će uzrokovati i uticati na ekonomski razvoj i međunarodnu trgovinu“.

Nepostoje dokazi da je riješen ili odbačen i jedan slučaj bilo koje strane koja je učestvovala u podmićivanju stranih službenika od potpisivanja Konvencije 1997. Uprkos vodećim industrijskim zemljama G7 koji su usvojili i ratificirali UN Konvenciju protiv podmićivanja 2003., još nema rezultata. Uprkos podršci kroz preporuke TI Biznis principa koje treba da poštuju korporacije, te u kojima se navodi da kompanije treba da prefiraraju fer i iskrene poslove a ne da budu obilježene niskim poslovnim udarcima kao što je podmićivanje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.