Berlin/Panama City, 03. jun 2007. – Transparentnost u finansiranju političkih partija posjeduje ozbiljne probleme za države, pokazuje nova studija i poziva na monitoring o finansiranju političkih partija u osam zemalja Južne Amerike

Nova studija poziva na monitoring kampanju o finansiranju političkih partija u osam zemalja Južne Amerike, prema navodima studije Transparency International-a (TI) i...

default img

„Naš cilj nije da kritikujemo, nego da pomognemo demokratskim vladama da budu bolje. Kako bi postigli nepristrasno učešće glasača, mi moramo upozoriti bogate kandidate i političke partije i da na taj način osiguramo da donatori ne utiču na odluke izabranih zvaničnika kojima je finansirana njihova kampanja. Pravila finansiranja političkih partija je osnova za zdraviju demokratiju“, izjavio je Jimmy Carter, bivši predsjednik SAD i osnivač Carter Centra.

Novac je neophodan element za demokratiju, a političke partije kako bi napredovale moraju se finansirati transparentno, odgovorno, sa javnim objelodanjivanjem i izloženim efikasnim vladinim i društvenim nadzornim mehanizmima. To daje garanciju građanima za njihova osnovna prava, da znaju finansijske interese kandidata kojih podržavaju, a samim tim i dati šansu da razmisle kada budu glasali. Transparentnost i odgovornost isto tako služe za praćenje nepravilnosti kao što su kupovanje glasova i prekoračenje nepošteno stečenih novčanih sredstava.

Studija Crinis predstavlja pomoć vladama i građanima kako bi se povećao nivo mjera za transparentnost i odgovornost. Osim komparativne analize sakupljenih podataka iz osam zemalja, u prilogu studije se nalazi narativni izvještaj o svakoj zemlji sa zaključcima i detaljnim preporukama.

“Građani ne znaju kako se finansiraju politički kandidati i politički predstavnici. Nedostatak transparentnosti u političkom finansiranju posjeduje alarmantne rizike za korupciju otkada su privatne donacije olako postale tunel za kupovinu naklonosti, izjavio je Silke Pfeiffer, Direktor američkog ogranka Transparency International, tokom prezentacije studije u Panama City. Povećanje transparentnosti će voditi ove zemlje većem skladu sa međunarodnim ugovorima kao što je Povelja o udruženju organizacija američkih država i UN Konvencija protiv korupcije. Obe su ratifikovane od strane zemalja koje se nalaze u Crinis studiji.

Skrivena politička finansiranja

Privatne donacije: U većini zemalja koje su obuhvaćene studijom, privatni doprinosi, koji teže da postanu veći tokom izbora su isključeni iz izvještaja koji se podnose izbornoj komisiji. Vladina tijela u četiri Centralne Američke države i Paragvaj, nisu dobila izvještaj o privatnim donacijama ili registrovane podatke. Ne postoje pregledi ili revizorski izvještaji. Propusti se jedino mogu riješiti pravilnim korištenjem javnih fondova.

Nedostatak vladinog nadzora: Vladina tijela u Costa Rica, Paraguay i Nicaragua su samo odgovorna za monitoring finasijskih izvještaja privatnih donacija. Ovi izvještaji nisu pregledani i nisu predstavljeni propusti, a u fokusu je smješteno ograničeno zakonsko korištenje javnih fondova.

Nedovoljan nivo objelodanjivanja finansijskih izvještaja: U osam zemalja koje su učestvovale u istraživanju, eksperti su potvrdili da finansijski izvještaji koji su priloženi od kandidata i političkih partija izbornoj komisiji, a u vezi sa prijavljivanjem imovine i finansijskim interesima su neiskreni ili nepotpuni. U Argentini, Paragvaju, Kolumbiji, Kosta Rici i Nikaragvi, prema procjenama stručnjaka, manje od 50 procenata novčanih sredstava od svih fondova se u stvari prijavi, u slučajevima kada političari osjete veću obavezu prema njihovim donatorima, nego prema građanima. Siromašni najviše ispaštaju kada ne postoji pritisak nad političarima kako bi održala predizborna obećanja. Ovo direktno smanjuje životni kvalitet građana i kredibilitet demokratije. Prema Globalnom barometru korupcije 2006 (GCB) Transparency International-a, ispitani pojedinci u deset zemalja Južne Amerike, smatraju da su političke partije postale jedan od najkorumpiranijih segmenata društva, sa rezultatom 4,2 na ljestvici od 1-5 (gdje 1 predstavlja vrlo malo i 5 veoma korumpirane).

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.