Banja Luka, 29. mart 2012. – Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), u saradnji sa Fondom otvoreno društvo BiH, objavio je Izvještaj o monitoringu finansiranja političkih partija u BiH za 2010. i 2011. godinu, koji ukazuje na brojne nedostatke u zakonskom okviru koji reguliše ovu oblast i njegovoj primjeni, kao i na potpuno odsustvo volje zakonodavaca da se unaprijedi odgovornost i transparentnost političkih stranaka.
Sam zakonski okvir ostavlja velike mogućnosti za zloupotrebe od strane političkih stranaka:
- Ništa ne sprečava cirkulaciju neobračunatih tokova novca, jer nedostaju odredbe koje obavezuju na korištenje jedinstvenih bankovnih računa.
- Ne postoji obaveza objavljivanja finansijskih izvještaja stranaka, što smanjuje uvid u njihovo finansiranje.
- Zakonski okvir ne uspijeva da prikaže punu sliku finansijskih kretanja vezanih za stranke, jer ne sadrži pravila ili ograničenja vezana za troškove političkih stranaka.
- Centralna izborna komisija BiH ima ograničene kapacitete i nadležnosti, te nije nadležna za reviziju troškova, niti ima dovoljno ljudskih resursa za sprovođenje efikasne revizije.
- Suviše niske novčane sanlkcije ne motivišu na poštivanje propisa, a u pojedinim slučajevima, kao što je finansiranje kampanja, strankama se „isplati“ kršiti zakon.
Iako je formirana Interresorna radna grupa za izmjene Zakona o finansiranju političkih strabaka, aktivnosti na polju izmjena Zakona otišle su u pravcu njegovog slabljenja, te pružanja još više mogućnosti za nepropisne uticaje na rad političkih stranaka, o čemu je TI BiH već upozoravao javnost. S druge strane, nedostatak konsenzusa unutar Interresorne radne grupe i prijedlozi njenih članova pokazali su da je još uvijek glavni prioritet očuvati interese stranaka, zanemarujući preporuke dostavljene od strane TI BiH, misije OSCE i Grupe zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO) koje bi omogućile jači nadzor i veću transparentnost u finansiranju stranaka. Iako su međunarodne institucije upozoravale da se finansiranje stranaka mora učiniti transparentnijim, te da mora postojati nadzor nad utroškom sredstava koja stranke dobijaju iz budžeta, u prijedlozima radne grupe ova upozorenja su ignorisana, dok se nastoje povećati limiti na donacije strankama, te legalizovati pojedini izvori prihoda koji su do sada bili nezakoniti.
Ovakav slab zakonski okvir, kao i brojne zloupotrebe na koje ukazuju rezultati Monitoringa, a koje su ostale nekažnjene, upućuju na to da sadašnji propisi, imajući u vidu da ni na koji način ne motivišu stranke da poštuju zakone i da odgovaraju za sredstva kojima raspolažu, gube smisao, te da postoje samo kako bi se zadovoljila forma. Ukoliko se ne usvoje međunarodni standardi koji bi ojačali nadzor nad finansiranjem stranaka i ne iskoristi prilika za unapređenje zakonskog okvira, stranke će dobiti potpuni legitimitet u zaobilaženju Zakona, koji će u tom slučaju postati suvišan.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.