OAS je prvi koji je promovirao konvenciju protiv korupcije (Međudržavnu konvenciju protiv korupcije-IACC) još 1996.g. te stavio borbu protiv korupcije na prvo mjesto prioriteta.

Uprkos identifikacija problema, nedostaju konkretni potezi. Od ukupno 34 članica OAS-a, 33 su ratifikovale spomenutu konvenciju, te još uvijek nedostaje snažna volja za sprovođenje iste. Trenutno je samo 28 članica potpisnica konvencije u procesu nadgledanja mehanizama za praćenje rada.

Politička volja za borbu protiv korupcije još nije donijela prave rezultate. Zemlje su označene nasiljem, siromaštvom i društvenom nejednakosti. Organizirani kriminal se percipira kao čvrsto uporište, naročito u zemljama Južne Amerike gdje je budžet za nabavku oružja povećan za 150%, što uistinu predstvalja ozbiljan problem.

Naoružavanje pojedinih zemalja je ozbiljno jer se to radi ili na ilegelan način ili je naoraužavanje vojske koje je više nego nedopustivo. Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije, oružje je osnovni razlog smrti u uzrostu od 15-44 godine života.

TI istraživanje iz 2008.g. provedeno u osam zemalja Južne Amerike pokazuje da približno dvije-trećine ispitanih su imali iste probleme pa u skladu s tim i odgovore. Većina ispitanih smatraju das u političaru najkorumpiraniji. Slično istraživanje, CPI 2009, daje sljedeće podatke,da je 21 država od ukupno 31 u kojima je provedeno istraživanje palo na ljestvici percepcije korupcije na pet mjesta. U Sjevernoj Americi podaci govore (61% ispitanih) da je privatni sektor uzrok korupciji jer oni koriste podmićivanje kako bi uticali na vladu i političare te donošenje određenih zakona.

Kompletirajući crni scenario, sastavljanjem lista sa postojećim inostranim offshore finasijskim centrima ili fiskalnim rajem te centrima za pranje novca.

Preporuke

Transparency International (TI) i 16 priznatih organizacija regiona koje zastupa José Miguel Insulza, Generalni sekretar OAS su prezentovali preporuke za jačanje upravljanja, stabilnosti i sigurnost u Americi. Ove preopruke uključuju:

  • Usklađeno poštivanje IACC Konvencije i Konvencije o akviziciji naoružavanja, kao  jedini garant civilnom društvu u monitoringu
  • Neograničavanje učešća civilnog društva kao i OAS u bilo kojim aktivnostima vezanim za mehanizme nadgledanja, osim Venacuele koja se prilagodila ovoj preoporuci
  • Svi izvještaji o napretku borbe protiv korupciju moraju biti javni
  • Povećati transparentnost budžeta u nabavi naoružanja
  • Osigurati bolju komunikaciju i razmjenu iskustva između zemalja regiona
  • Potvrditi i implementirati zakon o slobodnom pristupu informacijama u svim zemljama članicama OAS
  • Transparentnije finansiranje političkih stranaka kao najozbiljniji problem regiona (na osnovu dobijenih podataka iz 2007.g. TI studies

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.