Vlada RS je usvojila izvještaj Komisije za reviziju privatizacije u preduzećima i bankama u RS. Sindikalisti, analitičari i ekonomski stručnjaci misle da je koncept privatizacije državnog kapitala u RS propao.
Državni kapital privatizovan je u preko 700 preduzeća ili banaka u RS. Od toga, 630 preduzeća je prestalo sa radom. Prisvojeni su milioni maraka, a nekoliko hiljade radnika je otpušteno. Revizija je urađena u 203 slučaja, 126 prijava proslijeđeno je nadležnim tužilaštvima, ali nijedan privatizacijski ugovor do sada nije poništen.
Izvještaji proslijeđeni tužilaštvima
Savo Ševaljević, predsjednik Komisije za reviziju, kaže da je privatizacija urađena pod pritiskom međunarodne zajednice i uz loša zakonska rješenja. Kao i njegov prethodnik Borislav Bijelić, ističe da Komisija nema velika ovlaštenja.
Dragica Tojagić, glasnogovornica Specijalnog tužilaštva u Banjaluci, za Deutsche Welle kaže da je Komisija ovom tužilaštvu dostavila izvještaj o privatizaciji u 78 preduzeća. Istragom tužilaštva utvrđena je nezakonita prodaja državnog kapitala u 67 slučaja. U julu 2008. godine podignuta je optužnica protiv devet osoba. Postupak je vođen i završen oslobađajućom presudom Okružnog suda Banjaluka, koju je potvrdio i Vrhovni sud RS. Na ostalim predmetima se radi. “Mi smo za ovih devet lica, direktora i zamjenika Direkcije za privatizaciju i protiv komisija za licitaciju podigli optužnicu. Mi smo smatrali da postoji dovoljno dokaza. Sud je procjenio da nije bilo dovoljno dokaza i donio je oslobađajuću presudu za svih devet lica”, kaže Dragica Tojagić.
Revizija je legalizovala privatizaciju
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, ne očekuje ništa od izvještaja Komisije. Kaže da se u svim dosadašnjim spornim slučajima radilo o nedostatku dokaza, što dovoljno govori o radu Komisije.
“Prosto, mi samo znamo da su radnici platili cijenu loše privatizacije, loših ugovora, nepoštivanja ugovora. To je ono što je činjenica, a da je neko odgovarao za to, ne, i ne mislim da će se nešto posebno desiti”, kaže Mišićeva.
Analitičar Gavrilo Antonić kaže da je privatizacija u RS omogućila nekolicini pohlepnih ljudi da na lak i brz način dođu do velikog bogatstva. Pri tome, revizija nije dala nijedan slučaj poništene privatizacije :”Umjesto toga dobili smo da je time, zapravo, potvrđena i cementirana ta nelegalna privatizacija.”
Mladen Ivanić, lider opozicije i profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, kaže da su privatizacija i revizija djelo Vlade Milorada Dodika i političko kupovanje podrške glasača: “Ova komisija nije nijedan jedini slučaj privatizacije stavila van snage niti je jedan slučaj političkih optužbi, koje su oni podizali, doživio pozitivan ishod na sudu. Sve je to popadalo i sve je to bila jedna prazna priča i ništa više od toga.”
Društveni i ekonomski bezizlaz
Aleksa Milojević, direktor Ekonomskog instituta u Bijeljini i penzionisani univerzitetski profesor, tvrdi da je sve posljedica loših zakona i loših ekonomskih odnosa: “Prvo treba vratiti oteto. Kada imate kriminalni zakon onda najbolje kriminalni zakon prikriva kriminal. I tu se, već, krećemo u krug. Privreda je propala, narod osiromašio do beznađa. Jedna mala grupa povlaštenih enormno se obogatila i stvoren je jedan potpuni društveni i ekonomski bezizlaz.”
U Federaciji BiH godinama se čeka na Zakon o reviziji privatizacije. U Srbiji su do sada poništena 623 ugovora, odnosno 25% od ukupnog broja. U Hrvatskoj su nepravilnosti otkrivene u 1.936 privatizacija. Mali broj ugovora je poništen, a za većinu nepravilnosti nastupila je zastara. Prema sadašnjim zakonima, zastara nastupa i u Republici Srpskoj.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.