Proces integracije BiH u EU: 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije 4 godine poslije
25 Jula 2023
Pregled provođenja zakonodavnih i institucionalnih reformi u cilju ispunjavanja 14 ključnih prioriteta koji su postavljeni kao uslov za dalji napredak BiH u procesu EU integracija.
Četiri godine nakon što je Evropska komisija usvojila Mišljenje o prijavi Bosne i Hercegovine za članstvo u EU, vlasti u BiH nisu napravile napredak u provođenu 14 ključnih prioriteta koji su postavljeni kao uslov za dalji napredak BiH u procesu EU integracija. Na osnovu analize Transparency International u Bosni i Hercegovini, samo je jedan prioritet u potpunosti proveden i odnosi se na funkcionisanje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, koji je uspostavljen ali se u prethodnom periodu nije sastajao, dok je u pet prioriteta realizacija započeta parcijalno.
Ključne reforme zakonskog okvira postavljene u prioritetima, koje se odnose na unapređenje izbornog zakonodavstva, Zakona o VSTV i reformu Ustavnog suda BiH, Zakona o sudovima, antikorupcijskih zakona, poput zakona o sukobu interesa i zaštiti prijavilaca korupcije, godinama čekaju usvajanje. S druge strane, reforme institucionalnog okvira u pogledu profesionalizacije državne službe, saradnje između agencija za provođenje zakona, unapređenje efikasnosti u procesuiranju korupcije i organizovanog kriminala, te depolitizaciju i restruktuiranje javnih preduzeća, gotovo da nisu ni započete.
U pojedinim segmentima je čak ostvaren nazadak, u vidu predlaganja rješenja koja su su mjerena na ograničavanje ljudskih prava i sloboda, posebno u segmentu slobode govora i izražavanja i slobode udruživanja, te u segmentu funkcionisanja koordinacije po pitanju EU integracija, kao i osiguranje pravne sigurnost u smislu podjele nadležnosti između nivoa vlasti.
Naime, posljednje inicijative u smjeru neprimjenjivanja odluka Ustavnog suda, osporavanja nadležnosti, te ulaganja veta i blokiranje ispunjavanja prioriteta, svakako dovode u pitanje ne samo spremnost za provođenje prioriteta već i kompletan institucionalni poredak u zemlji.
Povezani dokumenti
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.