Interno funkcionisanje i integritet političkih partija – zakoni i praksa
02 Decembra 2022
Značaj političkih partija u savremenim predstavničkim demokratijama gotovo da je nemoguće prenaglasiti. Sa jedne strane partije se shvataju kao ključni posrednik između društva i vlade,1 dok istovremeno kroz njihovo djelovanje se ostvaruju ljudska prava i slobode građana.
Evropski sud za ljudska prava konstatuje: „U prirodi je uloge koju političke partije igraju, kao jedine organizacije koje mogu doći u poziciju vlasti, da imaju kapacitet da utiču na ukupno uređenje u svojim zemljama. Prijedlozima ukupnog modela društvenog uređenja biračkom tijelu i kapacitetima da takve prijedloge primjene kada dođu na vlast, političke partije se razlikuju od svih drugih organizacija koje djeluju u političkoj areni.“
Značaj političkih partija se može sagledavati iz različitih aspekata, počevši od ostvarivanja ljudskih prava, ukupnog funkcionisanja političkog sistema, pa do političke odgovornosti. Bez obzira iz kojeg aspekta se pristupa razmatranju političkih partija, pitanje pravnog regulisanja odnosno statusa i funkcionisanja političkih partija ima važnu ulogu.
Uvažavajući različita viđenja i poglede na regulisanje političkih partija i unutarstranačke demokratije, a polazeći od stanovišta da su ova pitanja suštinski važna za jačanje integriteta političkih partija, posebno ako integritet razumijemo kao ostvarivanje svrhe postojanja samih političkih partija, ova studija nastoji osvijetliti zakonski okvir kojim se reguliše rad političkih partija i istražiti praksu političkih partija u smislu unutrašnje demokratije u nastojanju da ukaže na potrebe za unaprijeđenjem zakonskog okvira i praksi.
Povezani dokumenti
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.