Prijedlog novog Zakona o javnim nabavkama omogućuje još veće zloupotrebe javnih sredstava

30 Marta 2009

Transparency International BiH (TI BiH) i Udruženje građana “Tender” izričito osuđuju prijedlog novog Zakona o javnim nabavkama, koji će najnovijim izmjenama, umjesto da otkloni dosadašnje nejasnoće i pravne praznine, dodatno omogućiti zaobilaženje zakonske procedure u procesima javnog ugovaranja. Naime, cenzus za direktne sporazume podignut je sa 3.000 na 6.000 KM, a što je još važnije, iznos za nabavku roba i izvršenih usluga, u uslovima kada se ne predviđa obavezno javno oglašavanje, podignut je sa 30.000 na 50.000KM. “Nova pravila omogućuju netransparentne nabavke do puno višeg limita i daleko češće. Ovime će diskreciono odlučivanje javnih službenika porasti i sasvim izvjesno možemo predvidjeti mnogo veće pronevjere i štete po budžet”, izjavio je tim povodom Emir Đikić, predsjedavajući Odbora direktora TI BiH.

Budžetske analize pokazuju da se u BiH godišnje utroši do 3 milijarde KM na javne nabavke, a novija istraživanja govore da i do 25% tih sredstava biva nenamjenski utrošeno kroz razne vidove zakonskih propusta i korupcije. Ovakve nove odredbe pružiće još više prostora za manipulisanje tenderskim procedurama i zloupotrebu javnih sredstava prilikom ugovaranja.

TI BiH i “Tender” su u više navrata upućivali konkretne antikorupcione prijedloge nadležnim insitucijama i pojedincima kako bi Zakon o javnim nabavkama bio efikasniji, transparentniji, te osigurao racionalnije i odgovornije raspolaganje budžetskim sredstvima. Međutim, ovi prijedlozi do sada uopšte nisu razmatrani ili prihvatani. Slična praksa se nastavlja zakazivanjem javne rasprave o novom prijedlogu Zakona 11. marta, na koju nisu pozvani predstavnici civilnog društva, koji bi svakako mogli dati doprinos kreiranju Zakona i njegovoj primjerenosti domaćim prilikama uz oštrije sankcionisanje njegovog kršenja.

TI BiH i “Tender” stoga zajednički apeluju na privatni sektor, civilno društvo, medije i širu javnosti da izvrše pritisak na nadležne institucije i zakonodavnu vlast, kroz uključivanje u javnu debatu i tako spriječe pokušaj širenja prostora za korupciju u javnim nabavkama, odnosno zahtijevaju transparentniji i odgovorniji novi Zakon o javnim nabavkama. “Korist od kvalitetnog zakonskog rješenja je višestruka: osim toga što štedi novce poreskih obveznika, omogućava i ravnopravniju raspodjelu budžetskih sredstava. Međutim, transparentne javne nabavke od ključnog su značaja za razvoj privrede i privatnog sektora, jer ne protežiraju preduzeća sa moćnim političkim zaleđem ili ‘vezama’, već pružaju ravnomjerne šanse za učešće svima podjednako. Na taj način stvaraju se nova radna mjesta, poboljšava poreska politika i trošenje ionako nedovoljnih javnih prihoda”, istakao je Emir Đikić, predsjedavajući Odbora direktora TI BiH.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.