Prijedlog Zakona o lokalnoj samoupravi i dalje zadire u samostalnost gradova i opština
11 Oktobra 2016
Prijedlog nije predvidio sudsku zaštitu predsjednicima raspuštenih skupština koje sada može raspustiti Narodna skupština RS, a na Prijedlog Vlade. TI BiH smatra da je jedino sudska zaštita odgovarajući garant miješanju centralnih organa vlasti u rad lokalne samopuprave.
Banja Luka, 11. oktobar 2016. – Narodna skupština RS danas počinje sa 14. redovnom sjednicom na kojoj će se razmatrati Prijedlog Zakona o lokalnoj samoupravi. Predloženim rješenjima se opet dovodi u pitanje samostalnost u radu lokalne samouprave na šta je Transparency International u BiH (TI BiH) upozorio u javnoj raspravi. Novina u odnosu na rješenje u Nacrtu je da Narodna skupština RS na prijedlog Vlade može raspustiti skupštine opština i gradova, i to odlukom koja mora biti obrazložena. Nacrt je ranije predviđao da to može učiniti sama Vlada, a na prijedlog Ministarstva. Pored toga, pooštreni su i razlozi kada je moguće raspuštanje, tj. produženi su rokovi pa se sada skupština može raspustiti ako se npr. ne konstituiše u roku od šest mjeseci od potvrde rezultata izbora (ranije u roku od tri mjeseca). Prijedlog Zakona donosi bolja rješenja u odnosu na Nacrt kao rezultat široke javne rasprave, ali i dalje nisu ispoštovane najznačajnije primjedbe.
Prijedlog tako nije predvidio sudsku zaštitu predsjednicima raspuštenih skupština.nTI BiH smatra da bi Zakonom trebalo obezbjediti posebnu sudsku zaštitu omogućujući predsjednicima skupština lokalne samouprave da po hitnoj proceduri pokrenu i vode upravni spor. Sudska zaštita je jedini odgovarajući garant miješanju centralnih organa vlasti u rad lokalne samouprave. Takođe, sastav Privremenog organa koji mijenja skupštinu je i dalje takav da u njemu većinu imaju predstavnici ministarstava (dva od tri člana), a sve odluke se donose većinom glasova.
Skupština kao predstavničko tijelo gradova i opština izraz je demokratske volje građana i ne bi smjela biti zamijenjena ad hoc organom bez odgovarajuće i precizno definisane pravne zaštite. Evropska povelja o lokalnoj samoupravi garanutuje samostalnost gradovima i opštinama i dopušta miješanje centralnoj vlasti, ali samo po principu srazmjernosti. TI BiH je uputio Komentare na Prijedlog Zakona o lokalnoj samoupravi RS (u prilogu) skupštinskim radnim tijelima apelujući na narodne poslanike da na sjednici djeluju amandmanima kako bi se zaštitila i izborna volja građana koja se narušava raspuštanjem njihovih izabranih predstavnika.
prijedlog-zakona-o-lokalnoj-samoupravi-komentar-ti-bih
press-rls-11-10-2016-tibih
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.