Prepoznajući razmjere problema korupcije i njen poguban uticaj koji je posebno izražen na najsiromašnije slojeve, veliki broj vlada, međunarodnih i nevladinih organizacija je u proteklom periodu intenzivirao svoje napore i dao ogroman doprinos radeći zajedno na uspostavljanju opšteprihvaćenih standarda i kreiranja globalnog odgovora na jedan od najvećih svjetskih problema – korupciju. Međunarodni dan borbe protiv korupcije – 9. decembar, biće obilježen ove godine po četvrti put, upravo kao rezultat tih napora i simbol nade i stremljenja građana cijelog svijeta da aktivan pristup borbi protiv korupcije znači smanjenje siromaštva, unapređenje stanja ljudskih prava i kvaliteta života.
Od kako je usvojena Konvencija protiv korupcije – UNCAC, 9. decembra 2003.g. u Meridi, Meksiko, kada je i dogovoreno obilježavanje 9. decembra kao Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, 103 zemlje su ratifikovale UNCAC, učinivši je tako prvim globalnim odgovorom na globalni problem korupcije. Dok korupcija ostaje jedna od najvećih prepreka za ekonomski i društveni razvoj, činjenica da su države u ovolikom broju prepoznale važnost zajedničke borbe na suzbijanju korupcije uliva nadu da zajednički angažman državnih institucija, civilnog društva i građana može rezultirati uspjehom.
Sastavni dio aktivnog angažmana Transparency International na promovisanju ratifikacije i implementacije UNCAC jeste i obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv korupcije. Obilježavanje ovog značajnog dana je ujedno i povod i dobra osnova za organizovanje otvorene diskusije na temu stanja korupcije u zemlji i okupljanje svih relevantnih aktera iz državnih institucija, civilnog društva, privatnog sektora, akademske zajednice i medija, a što bi ujedno bila i odlučna manifestacija spremnosti svih aktera na intenziviranju sistemskih anti-korupcionih aktivnosti u BiH, koje bi bile komplementarne sa drugim reformskim procesima u zemlji.
Ovom prilikom biće prezentovani nalazi i preporuke detaljnih analiza zakonskog okvira i funkcionisanja institucija u BiH, koje je tokom ove godine realizovao TI BiH, uz podršku FOD BiH, a na temelju istraživanja, studija i najboljih praksi razvijenih zemalja, i u saglasnosti sa međunarodnim dokumentima koje je BiH prihvatila, kao i strategijom za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala koju je usvojilo Vijeće ministara. Cilj ovih aktivnosti je bio identifikovanje nedostataka i potrebnih korekcija zakonskog okvira, poboljšanja u organizaciji, funkcionisanju i međusobnoj saradnji institucija na planu borbe protiv korupcije. Radeći zajedno sa državnim institucijama, međunarodnim organizacijama, ekspertskom zajednicom i organizacijama civilnog društva, nastojali smo da kvalitet predloženih rješenja doprinese stvarnom napretku, a sa druge strane uključivanje šireg kruga aktera u proces, treba da omogući i širu podršku i jednostavniju implementaciju antikorupcionih mjera. Tokom prezentacije biće predstavljen i prijedlog Zakona o anti-korupcionom tijelu, koji je izradio ABA – ROLI zajedno sa domaćim ekspertima. Usvajnje ovog zakona predstavlja međunarodnu obavezu BiH u skladu sa UNCAC.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.