Predstavljena online platforma za provjeru integriteta političara i stranaka pred izbore 2026.

Tri domaće nevladine organizacije posvećene vladavini prava, transparentnosti i borbi protiv korupcije predstavile su jedinstvenu zajedničku platformu odgovorno.st,...

Tri domaće nevladine organizacije posvećene vladavini prava, transparentnosti i borbi protiv korupcije predstavile su jedinstvenu zajedničku platformu odgovorno.st, koja koja će građanima pred naredne opće izbore na jednom mjestu pružiti iscrpne podatke o integritetu i aktivnostima političara i pomoći da donose informisane odluke.

Transparancy international u Bosni i Hercegovini (TI BIH), Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Udruženje građana “Zašto ne” pokrenuli su novu platformu koji ocjenjuje i vizualno prikazuje nivo odgovornosti, transparentnosti i dosljednosti institucija, političkih stranaka i javnih funkcionera u provođenju reformi i borbi protiv korupcije.

Tokom predstavljanja ove online platforme rečeno je da je cilj platforme da se poveća transparentnost, odgovornost i integritet u javnom sektoru, te da građanima pruži provjerene i lako dostupne informacije o tome kako institucije troše javna sredstva, kako političke stranke ispunjavaju svoja obećanja i koliko su javni funkcioneri istiniti i dosljedni.

Svoja iskustva kroz dugogodišnji rad u borbi protiv korupcije objedinio je na ovoj platformi Transparency International u BiH koji prati, između ostalog, na koji način se zloupotrebljavaju javna sredstva za korist kandidata i političkih stranaka i kako djeluju izmjene Izbornog zakona.

Srđan Traljić iz Transparencyja kaže da podaci koje su prikupili pokazuju da su političke partije u prošloj kampanji prikrile najmanje 2,6 miliona maraka troškova.

„Toliko su prijavili manje u odnosu na našu procjenu koštanja kampanje i evidentno je da nisu imale legalne izvore finansiranja da to pokriju. Ovo ukazuje da se mnoge stranake finansiraju iz skrivenih kanala“, rekao je on.

Dodaje da partije u velikoj mjeri zloupotrebljavaju javne resurse. Taj problem su trebale riješiti poslednje izmjene Izbornog zakona BiH.

„Ali sa ovakvim tumačenjem Centralne izborne komisije BiH te su izmjene potpuno obesmišljene i imali smo jako mali broj kazni za zloupotrebu resursa uprkos velikom broju prijava dokumentovanih primjera podjele javnog novca pred izbore i vođenja kampanje javnim sredstvima. Dok se ova praksa

institucija ne promijeni neće se promijeniti ni obrazac ponašanja partija u kampanji“, rekao je Traljić.

BIRN BiH kroz monitoring rada nosilaca javnih funkcija prati njihovo učešće u pokretanju antikoruptivnih incijativa za stvarni pregled zalaganju pojedinaca i njihovih partija za borbu protiv korupcije, kazala je Azra Husarić Omerović, novinarka BIRN-a BiH tokom predstavljanja platforme.

„Svaka pojedinačna kartica javnog funkcionera sadržava podatke o njegovom učešću i radu, kako kroz glasanje u parlamentima, tako i kroz poziciju s koje dolazi a kroz planove i provedbu zakona ili akcionih planova za borbu protiv korupcije“, rekla je Husarić Omerović.

Podatke na platformi upotpunjuje i pregled organizacije Zašto ne o ispunjenosti predizbornih obećanja političkih stranaka uz ocjene tačnosti izjava političara te druge informacije o njihovoj transparentnosti i posvećenosti borbi protiv korupcije. Na taj način će po prvi put na jednom mjestu biti dostupni detaljni podaci iz različitih oblasti i povezani sa profilima političara i njihovih stranaka što će pomoći građanima da lakše i brže dođu do provjerenih informacija.

“Monitoring ispunjenja javnih obećanja političara, posebno onih u vezi borbe protiv korupcije i mjera integriteta najbolji je pokazatelj političkog opredjeljenja za demokratičnije i zdravo društvo”, smatra Darko Brkan, direktor organizacije Zašto ne i dodaje da platforma nudi pregled obećanja o borbi protiv korupcije i njihovu ispunjenost.

Osim praćenja angažovanja antikorupcionih inicijativa, onosno odluka za borbu protiv korupcije kroz rad državnih i entitetskih ministarstava i rada parlamenata i skupština, BIRN BiH će nastaviti pratiti predizborne kampanje. Ovo uključuje praćenje govora mržnje, diskriminacije i negiranja ratnih zločina — uz osiguravanje da se profili pojedinih političara na platformi redovno ažuriraju provjerenim informacijama.

„Profili će građanima pružiti pregled činjenicama zasnovanih podataka o radu kandidata, pomažući im da donesu informisane odluke pri glasanju i steknu jasniju sliku o stvarnoj posvećenosti svakog političara tokom prethodnih mandata“, rekao je Husarić Omerović i dodala da ovakav vid transparentnosti

može smanjiti uticaj praznih političkih obećanja u predizbornom periodu. Platforma je dostupna na linku odgovorno.st

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.