Pravosuđe u BiH još uvijek neefikasno u procesuiranju korupcije

16 Juna 2011

Banja Luka, 16. juni 2011. – Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) sproveo je novu analizu procesuiranja korupcije pred sudovima i tužilaštvima u BiH za 2010. godinu. U analizu su uključeni dostupni podaci o broju istraga i presuda za krivična djela korupcije, kao i o prijavama na rad provosuđa, te o primjeni zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine.

Podaci o istragama koje su provodila tužilaštva u BiH je ukazuju na to da je u odnosu na 2009. godinu došlo do smanjenja ukupnog broja istraga, što važi i za istrage  za koruptivna i krivična djela protiv službene dužnosti. S druge strane, indikativno je da se poredeći broj prijava sa brojem istraga, doIazi do podatka da skoro trećina prijavljenih koruptivnih djela okončava istragom. Veliki broj odbačenih prijava ukazuje ili na loš kvalitet prikupljenih dokaza, ili na neadekvatnu primjenu posebnih istražnih radnji koje bi dovele do podizanja optužnice.

Važno je naglasiti i da je udio istraga koje se odnose na koruptivna krivična djela izrazito nizak u odnosu na ukupan broj istraga, te iznosi samo 2,8%. S druge strane, iako se broj podignutih optižnica za korupciju i zloupotrebu položaja povećao u odnosu na prethodnu godinu, i dalje je njihov udio od samo 1,5% u ukupnom broju optužnica nezadovoljavajući.

Kada je riječ o krajnjim ishodima optužnica, odnosno sudskim presudama, primijetna je stagnacija u radu sudova, s obzirom na to da se broj oslobađajućih presuda i odluka o obustavi postupka povećao, a da je donesen gotovo isti broj oslobađajućih i osuđujućih presuda kao i u 2009. godini. Kada je riječ o djelima koja se odnose na korupciju, i dalje je njihov udio osuđujućih presuda za ova krivična djela u ukupnom broju osuđujućih presuda manji od 1%. Ovo potvrđuje da je broj osuđujućih presuda za korupciju i dalje izrazito nizak, te da ni u kom slučaju ne pruža adekvatan odgovor institucija na sve dramatičniji stepen korupcije u zemlji.

S druge strane ostaje činjenica da još uvijek nema niti jedne osuđujuće presude u istragama koje se vode protiv visoko pozicioniranih zvaničnika, već se ove presude uglavnom odnose na slučajeve tzv. „sitne“ korupcije. Ovome ne ide u prilog ni nedavno prebacivanje istraga o korupciji na najvišim nivoima vlasti sa državnog tužilaštva na niže instance, što posebno pokazuje da pravosuđe u BiH popušta pod političkim pritiscima i nema dovoljno volje da se uhvati u koštac sa procesuiranjem osoba koje su u vlasti.

Jedini napredak ostvaren je kroz povećanje izrečenih zatvorskih kazni u slučajevima zloupotrebe službenog položaja. Ipak, kada su u pitanju klasična djela korupcije, kao što su davanje i primanje mita, kaznena politika se nije promijenila, s obzirom na to da su za ova djela izrečene dvije zatvorske kazne, a čak 7 uslovnih presuda. Ovakva statistika potvrđuje ranija upozorenja TI BIH da ovakva kaznena politika u BiH ne samo da ne može donijeti značajne rezultate na polju borbe protiv korupcije, već čak djeluje stimulativno na počinioce krivičnih djela.

Što se tiče oduzimanja nelegalno stečene imovine, tokom 2010. godineimovina je oduzeta u ukupno 220 predmeta u iznosu od oko 17 miliona KM, od čega je 10 miliona oduzeto odlukama Suda BiH. Ipak, još uvijek nema podataka o tome koliki su iznosi oduzeti u slučajevima krivičnih djela korupcije.

Svi navedeni podaci nažalost ukazuju na to da još uvijek nije pokazana odlučnost i volja institucija da se na adekvatan način sankcioniše korupcija. S druge strane, Izvještaji o napretku BiH koje objavljuje Evropska komisija, iz godine u godinu ipravo naglašavaju neophodnost odlučnijeg procesuiranja korupcije, što predstavlja i jedan od ključnih faktora za napredak BiH na putu ka Evropskoj uniji. Kada se na to dodaju rezultati istraživanja percepcije građana o korupciji, koji ne samo da ukazuju na zabrinutost građana zbog korupcije, već i na sve veći gubitak povjerenja građana u institucije pravosuđa, jasno je da je krajnje vrijeme za pravosuđe u BiH da preuzme aktivniju ulogu u borbi protiv korupcije i pokažu veću efikasnost u njenom procesuiranju, posebno kada je riječ o korupciji na višim nivoima vlasti.

Procesuiranje korupcije pred tuzilastvima i sudovima u BiH 2011

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.