Poziv za dostavljanje prijava za Školu integriteta u Bijeljini

U sklopu dvodnevnih predavanja i vježbi, polaznici će se moći upoznati sa temama kao što su Vladavina prava i prakse dobrog upravljanja, Uticaj korupcije na...

U sklopu dvodnevnih predavanja i vježbi, polaznici će se moći upoznati sa temama kao što su Vladavina prava i prakse dobrog upravljanja, Uticaj korupcije na ekonomski razvoj i Transparentnost i sloboda pristupa informacijama.

Među predavačima su iskusni stručnjaci kao što su Svetlana Cenić i Srđan Blagovčanin, a TI BiH će prezentovati svoj rad u oblasti pristup informacijama pod kontrolom javnih organa. Škola integriteta će se pored Travnika, Trebinja i Bijeljije, održait i u Bihaću (decembar), a najangažovaniji polaznici okupiće se još jednom na završnoj radionici u Banjaluci.

Teme se obrađuju na svima pristupačan način a se škola odnosi na mlade ljude različitih usmjerenja koji svoje prijave za Školu integriteta u Trebinju moglu slati u formi kratke biografije i motivacionog pisma na e-mail adresu skolaintegriteta@ti-bih.org, i to do 15.11.2015.

Osnovni cilj Škole integriteta je približiti polaznicima teme koje objašnjavaju uticaj korupcije, kao i metode efikasne borbe protiv korupcije, i to:

  • uvidom u najnovija teorijska dostignuća i prikazivanjem praktičnih iskustava, čime će se podići svijest i unaprijediti znanje polaznika škole na izabrane teme,
  • i motivisanjem polaznika da budu društveno angažovani, te da u praksi primjenjuju stečena znanja i razvijene analitičke sposobnosti.

Od izabranih polaznika se očekuju da bude posvećeni temama, da aktivno učestvuju u diskusijama i da napišu esej koji se odnosi na jednu od obrađivanih tema. Najbolji eseji biće objavljeni u posebno pripremljenoj publikaciji, a predviđene su i simbolične novčane nagrade. Škola integriteta je prilika da se mladi ljudi upoznaju sa osnovnima pojmovima iz rječnika kojim se opisuje korupcija i razorne posljedice koje ostavalja, i to u interpretaciji priznatih stručnjaka i praktičara.

Škola integriteta je namijenjena studentima i srednjoškolcima završnih godina (od 18-28 godina) koji su zainteresovani za teme koje obrađuju borbu protiv korupcije, razorne posljedice koje korupcija izaziva u različitim društvenim sferama, ali i značaj vrijednosti kao što su transparentnost i integritet.

Predavači i teme

Vladavina prava i prakse dobrog upravljanja

Predavač: Srđan Blagovačnin

Opis teme:  Polaznicima će se prikazati teorijski, ali i praktični značaj vladavine prava, posebno u kontekstu borbe protiv korupcije, analiziranjem praksi dobrog upravljanja, što podrazumijeva odabir oglednih primjera i njihovo predstavljanje, a pod praksama dobrog upravljanja podrazumijeva se prikaz funkcionisanja institucija vlasti, njihova međusobnu povezanost i uslovljenost, ali i ukupna posloženost u okviru pravnog poretka. Rad na temi podrazumijeva i približavanje fenomena korupcije kroz odnos sa konceptom vladavine prave i pravne države. Ova tema će naročito biti prikazana kroz ilustrativne praktične primjere, u dijelu koji se odnosi na prakse dobrog upravljanja, sa ciljem da se kroz odabrane primjere naglase prednosti dobrog i funkcionalnog upravljanja, ali i njihov značaj u suzbijanju i eliminisanju koruptivnih praksi. 

Uticaj korupcije na ekonomski razvoj

Predavačica: Svetlana Cenić

Opis teme: Kroz obradu ove teme prikazaće se štetnost korupcije i njen uticaj na/odnos sa ekonomskim razvojem, kroz različite teorijske pristupe i poglede kako bi polaznici dobili što svestraniji uvid.  Polaznicima će biti predstavljeni i praktični primjeri, sa ciljem da se na što razumljiviji način približi fenomen korupcije i odnos sa ekonomskim razvojem. Kombinovaće se  predavanje o osnovnim pojmovima i terminima sa dubljim pristupom temi, a, između ostalog, razmatraće se pitanja kao što su vrsta uticaja korupcije na ekonomski razvoj, dalekosežne efekte koja ona izaziva, ali i kratkoročni značaj po ekonomsku politiku.

Transparentnost i sloboda pristupa informacijama

Predavači: Uglješa Vuković i Marko Vujić

Opis teme: Polaznicima će se prikazati praktični značaj koncepta transparentnosti i slobodnog pristupa informacijama, kao efikasnog sredstva u borbi protiv korupcije. Obrada teme podrazumijevaće uvid u teorijsku podlogu kojom se legitimiše značaj slobodnog pristupa informacijama, ali i prikaz praktičnih primjera, uz poseban naglasak na obradu zakonskog okvira u oblasti pristup informacijama od javnog značaja u BiH i svijetu. Cilj je ukazati na aktuelne trendove u oblasti slobodnog pristupa informacijama, ali i političke inicijative koje potcrtavaju značaj otvorene vlade.

Uslovi učešća:

  • Polaznici moraju biti izuzetno motivisani za sticanje znanja o temama koje se odnose na borbu protiv korupcije, i ne moraju biti nužno studenti društveno-ekonomskih nauka.
  • Polaznici mogu biti srednjoškolci završnih godina i studenti u dobi od 18 do 28 godina.
  • Od polaznika se očekuje da budu posvećeni, da aktivno učeštvuju u diskusijama i radu, te da pročitaju preporučenu literaturu prije početka Škole integriteta.
  • Svi polazinici su obavezni napisati završni esej na jednu od izabranih tema po dogovoru sa predavačima, a najbolji radovi će po izboru TI BiH biti objavljeni u posebno pripremljenoj publikaciji.
  • Prednost u izboru polaznika imaće studenti i srednjoškolci iz gradova gdje će se Škola integriteta održati.
  • Po deset najboljih i najmotivisanijih polaznika iz svakog grada gdje će Škola integriteta biti održana okupiće se na završnoj radionici u Banjaluci.

 

 Metodologija i način rada:

Škola integriteta će zasnivati svoj rad na stručnim predavanjima i diskusijama koje će moderirati predavači radi što aktivnijeg učešća polaznika u samom radu. Škola će biti organizovana kroz intenzivni dvodnevni kurs koji će trajati po cijeli dan sa pauzama za kafu i ručak. Svi polaznici će dobiti literaturu koju će biti obavezni unaprijed pročitati, a u svakom gradu je predviđeno učešće od po 30 polaznika.

Troškovi učešća:

Učešće za odabrane polaznike Škole integriteta je besplatno, i to u potpunosti pokriva Transparency International BiH uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH. Škola ne pokriva eventualne troškove smještaja, kao ni troškove puta polaznika, zbog čega u odabiru polaznika prednost imaju kandidati iz gradova gdje će se održati Škola integriteta.

Nagrade:  

Po četri najbolje napisana eseja iz svakog grada gdje će Škola biti održana biće nagrađeni simboličnom novčanom nagradom u iznosu od 100 KM, a najbolje ocijenjeni radovi biće objavljeni u posebnoj publikaciji koja će potom biti promovisana širom zemlje.

Način prijavljivanja:

Prijave u vidu kratke biografije i motivacionog pisma slati na adresu skolaintegriteta@ti-bih.org najkasnije do 15.11.2015. godine za Školu integriteta koja će održati u Bijeljini (kraj novembra).

Za sva dodatna pitanja i informacije možete nas kontaktirati na: 051/224-520. Kontakt osobe su Uglješa Vuković i Marko Vujić.

 

 

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.