Reforma javne uprave je osnovni preduslov za priključenje EU, kao i za povećanje efikasnosti i učinovitosti državnih, entitetskih i institucija Brčko distrikta. Reforma je vođena pod okvirom Strategije reforme javne uprave i uključuje aktivnosti koje bi trebalo da unaprijede strateško planiranje, javne finansije, upravljanje ljudskim resursima, administrativne sisteme, komunikaciju i e-vladu. Proces reforme koordiniše Ured koordinatora reforme javne uprave (PARCO) i do sada je 10 projekata finansirano od strane Švedske i drugih donatora, kao što su Norveška, Danska, Njemačka, EU, a u ranijim fazama Holandija i Velika Britanija.
Cilj reforme javne uprave je unapređenje javne uprave koju trenutno karakterišu nedostatak vještina, netransparentno zapošljavanje koje nije zasnovano na zaslugama i kvalifikacijama, loša komunikacija s javnošću, nerazvijeni sistemi finansijske kontrole i nedostatak adekvatnog sistema planiranja. Reforme su do sada tekle veoma sporo, a rezultati su vrlo ograničeni. Posljednji EU Izvještaj o napretku BiH navodi kako „procesu reforme javne uprave nedostaje neophodna politička podrška“. Primjena je do sada bila problematična, sa veoma ograničenim napretkom u jačanju administrativnih kapaciteta za usklađivanje javnog okvira i primjenu pravne stečevine EU. Kao osnovni razlozi, navođeni su nedostatak vještina, nedostatak finansijske podške od strane entiteta, preklapanje nadležnosti između entiteta i kantona, odsustvo kulture upravljačke odgovornosti i neprimjerena politička uplitanja u proces reforme.
Osnovni cilj PARM projekta je nadgledanje procesa reforme i procjena njenih uticaja i rezultata na građane i privatni sektor. Istraživačke priče i javni događaji će podići svijest javnosti i povećati transparentnost cijelog procesa. TI BiH I CIN će se fokusirati na tri oblasti: upravljanje ljudskim resursima u javnoj upravi, upravljanje javnim finansijama i transparentnost, odgovornost i integritet javne uprave. Uključivanje civilnog društva bi trebalo da omogući građanima da razumiju i uključe se u proces reforme javne uprave, što će dovesti do boljih rezultata.
“Vlada Kraljevine Švedske nastavlja da podržava proces reforme javne uprave, ali očekujemo konkretnije rezultate. Kroz podršku organizacijama civilnog društva TI BiH i CIN, namjera je identifikovati šta je učinkovito, a šta ne. Krajnji cilj je stvaranje preduslova za transparentniju, efikasniju i učinkovitiju javnu upravu u BiH u službi svih građana.“, istakao je na prezentaciji ambasador Švedske, Nj.E. Fredrik Schiller.
Leila Bičakčić, izvršni direktor CIN naglasila je da je „cilj projekta je da se, kroz niz istraživačkih priča, poboljša komunikacija sa javnošću i na taj način doprinese demokratskom dijalogu između građana i institucija u BiH”.
Izvršni drektor TI BiH, Srđan Blagovčanin izjavio je kako „reforma javne uprave predstavlja prioritetan zadatak za BiH, od čije uspješne realizacije zavisi kvalitet života građana, zbog čega i organizacije civilnog društva treba da daju svoj doprinos njenoj realizaciji“.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.