TI BiH i FOD apeluju da se spriječi urušavanje pravnog poretka u BiH

18 Juna 2010

U okviru istraživanja o finansiranju političkih partija pred Opšte izbore 2010., Transparency International Bosne i Hercegovine sproveo je niz testova transparentnosti stranaka kada je u pitanju njihovo finansiranje i rashodi, uključujući i troškove predizbornih kampanja. Cilj ovih testova koje Transparency International provodi u zemljama širom svijeta, bio je da se utvrdi koliko su stranke spremne upoznati javnost o načinima finansiranja i utrošku tih istih sredstava, imajući u vidu činjenicu da građani već godinama u svim istraživanjima javnog mnjenja izdvajaju političke partije kao najkorumpiranijei segment društva.

Za ovo istraživanje je izabran uzorak od 10 političkih stranaka: Savez nezavisnih socijal-demokrata (SNSD), Srpska demokratska stranka (SDS), Partija demokratskog progresa (PDP), Srpska radikalna stranku Republike Srpske (SRS RS), Stranka demokratske akcije (SDA), Stranka za BiH, Socijaldemokratska partija (SDP), Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ), Hrvatska demokratska zajednica 1990. (HDZ 1990) i Naša stranka.

Kao odgovor na dva zahtjeva za informacije upućena političkim strankama, u oba navrata samo su po 3 od 10 stranaka dostavile izvještaje. PDP, SDA i HDZ odazvale su se prvom upitu, dok su na drugi odgovorile PDP i SDA, te Naša stranka, od čega je samo PDP oba puta dostavio kompletan finansijski izvještaj.

Kako bi se utvrdilo koliko su političke stranke transparentne i u odnosu prema građanima, u ovo istraživanje su uključeni i građani, kao i studenti i novinari (ukupno 30 učesnika), koji su uputili zahtjeve za informacije dvijema vladajućim (SNSD i SDA) i dvijema vodećim opozicionim strankama (SDS i SDP). Od vladajućih stranaka tražene su informacije o ukupnom iznosu sredstava dobijenih kroz donacije za predizbornu kampanju za Opšte izbore 2006. godine, imena donatora, te ukupna količina zakupljenog medijskog prostora, za Opšte izbore i  tokom 2009. godine. S druge strane, od opozicionih stranaka tražene su informacije o ukupnom iznosu sredstava dobijenih kroz donacije za 2009. godinu, te takođe ukupnoj količini zakupljenog medijskog prostora i iznosu sredstava utrošenih za oglašavanje tokom 2009. godine.Ono što je apsolutno poražavajuće je da niti jedna od četiri stranke kojima su poslani zahtjevi nije poslala niti jedan odgovor građanima, pa čak ni pojašnjenje zašto nisu u mogućnosti dostaviti tražene informacije.

S obzirom na to da je zabilježena i netransparentnost poslaničkih klubova u parlamentima BiH kada je u pitanju utrošak budžetskih sredstava, TI BiH je, pored političkih stranaka, uputio zahtjeve za informacije i poslaničkim klubovima u Parlamentu BiH, u kojima je tražen pristup izvještajima o utrošku sredstava klubova poslanika za 2009. godinu, te plan troškova za 2010. Kao i u prethodnom slučaju, poslanički klubovi su se pokazali potpuno nespremnim da daju bilo kakve informacije, te nije dostavljen niti jedan odgovor ili informacija. Ovo ne bi trebalo da bude iznenađujuće, s obzirom na to da nisu dostavili izvještaje ni nadležnoj parlamentarnoj komisiji, što je dovoljan pokazatelj neodgovornosti prema nadležnim institucijama i javnosti uopšte.

Ovakvi rezultati ukazuju na opravdanost nastojanja TI BiH da detaljno analizira oblast finansiranja političkih partija u BiH, imajući u vidu da ova oblast pruža ogroman prostor za pojavu korupcije, kao i činjenicu da političke partije, osim u izvještajima koje podnose CIK BiH, ne podnose izvještaje javnosti, a sami građani nisu dovoljno upoznati sa procesima i prirodom finansiranja partija, kako bi ih mogli držati odgovornima. Sve ovo ukazuje na to da političke partije u BiH još uvijek nisu spremne polagati građanima račune o svojim aktivnostima, iako su odgovorne ne samo prema svojim članovima i glasačima, već i prema svim građanima, imajući u vidu da većina njihovih prihoda dolazi iz budžeta na različitim nivoima u BiH. Takođe, zbog činjenice da je nemoguće dobiti pristup informacijama o privatnim donatorima političkih stranaka, koji kroz donacije mogu neprimjereno uticati na politiku stranke, a samim tim i javnu politiku, neophodno je instistirati na znatno većoj transparantnosti partija, kako prema nadležnim institucijama, tako i prema javnosti uopšte.

TI BiH će stoga ustrajati u svojim nastojanjima da građanima ukaže na sve aspekte finansiranja političkih stranaka, kako bi se ovi procesi učinili transparentnijim, te kako bi građani na izborima ove godine mogli donijeti informisanu odluku o tome za koga će glasati.[:]

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.