Vetting
Institut vetting procedure ili lustracije je karakterističan za tranzicione demokratije, kao mjera koja potpomaže integritet ključnih sektora kao što su policija, pravosuđe, vojska, javna uprava, i kojom se svi nosioci funkcija u ovim zemljama podvrgavaju reviziji u pogledu njihovih kvalifikacija, radnih učinaka ili drugih značajnih svojstava.
Izgled lustracije zavisi od ukupnog političkog konteksta svake zemlje u kojoj se primjenjuje.
Primjer
Albanija je po dobijanju statusa kandidata bila suočena sa nizom uslova koje je Evropska unija (EU) postavila, a koji su se odnosili u prvom redu na reformu pravosuđa sa ciljem re-evaluacije sudija i tužilaca što je uključivalo tzv. vetting procedure ili lustracije.
Lustracijska ili vetting procedura u Albaniji je sprovedena kroz dvije posebno osnovane institucije: Prvostepenu komisiju i Žalbeno vijeće koje nisu dio postojećeg sudskog sistema.
Sama provjera ili re-evaluacija sudija, tužilaca i stručnih saradnika (koji su isto njome pokriveni) odnosi se na tri oblasti:
1. provjera imovine, koja se sastoji i od provjere povezanih lica i podrazumijeva obavezu prijavljivanje imovine, kao i provjeru svih navoda u prijavi (osoba koja se provjera je u obavezi dokazati tačnost navoda iz prijave);
2. provjera lične pozadine i veza, i to u smislu da li nosioci pravosudnih funkcija imaju veze sa licima koji su povezani sa organizovanim kriminalom i
3. provjera kompetencija, koja uključuje test znanja, provjeru etičkih osobina/kvaliteta i organizacijskih vještina.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.