Politička korupcija
Politička korupcija je oblik korupcije koji uključuje manipulaciju politikama, institucijama i poslovnikom u raspodjeli resursa i finansiranju od strane donosilaca političkih odluka.
U tom kontekstu, donosioci političkih odluka zloupotrebljavaju svoj položaj kako bi zadržali svoju moć, status i bogatstvo, često na štetu opšteg interesa i dobrobiti građana.
Politička korupcija se može manifestovati na različite načine, uključujući:
- Davanje privilegija i beneficija određenim pojedincima, kompanijama ili grupama u zamjenu za političku podršku ili finansijske donacije.
- Manipulacija izborima i političkim procesima kako bi se osigurala pobjeda određenog kandidata ili političke stranke.
- Upravljanje javnim resursima i fondovima na nepravedan način, usmjeravajući ih prema ličnim ili političkim interesima, umjesto prema potrebama društva.
- Zloupotreba položaja radi dobijanja mita, mita ili druge nezakonite dobiti.
Suzbijanje političke korupcije je od ključnog značaja za očuvanje demokratije, vladavine prava i integriteta političkih institucija. Mjere za borbu protiv političke korupcije mogu uključivati:
- Jačanje institucija i sistema kontrole kako bi se osiguralo transparentno upravljanje i odgovornost donosilaca političkih odluka.
- Razvoj efikasnog pravnog okvira i nezavisnog sudstva kako bi se osiguralo da korumpirani političari i zvaničnici budu krivično gonjeni i kažnjeni.
- Povećanje transparentnosti u finansiranju političkih kampanja kako bi se spriječilo skriveno uticanje, lobiranje i nepravedna prednost političkih aktera.
- Jačanje uloge i uključenosti civilnog društva kako bi se osigurala nezavisna kontrola i nadzor političkih procesa.
- Podsticanje građanske svijesti i edukacije o važnosti političkog integriteta i aktivnog učešća u demokratskim procesima.
Suzbijanje političke korupcije zahtijeva sveobuhvatan pristup i saradnju svih relevantnih aktera, uključujući vlasti, civilno društvo, medije i građane. To je ključni korak ka izgradnji pravednijeg i transparentnijeg političkog sistema koji služi opštem interesu i dobrobiti društva u cjelini.
Najpoznatiji i po efektima najdramatičniji primjer političke korupcije u BiH svojevrjemena je afera “dva papka”, odnosno SNSD-ov dolazak do vlasti, nakon izbora 2014. godine, pomoću kupovine opozicionih poslanika, a u kojoj je učestvovala tadašnja premijerka Željka Cvijanović. Učesnici tog skandala nisu procesuirani a premijerka, koja je lično učestvovala u tom činu trgovine, odnosno političke korupcije, u nastavku nagrađena izborom za predsjednicu Republike Srpske. Jedino postupanje institucija u ovom slučaju bila je racija prostorija medija “Klix” koji je objavio audio snimak u kom se govori o kupovini poslaničkih mandata.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.