Početak antikorupcijske ere u Egiptu
Transparency International (TI) globalna antikorupcijska organizacija, je bila domaćin dvodnevne radionice u Kairu na kojoj se razgovaralo o potrebnim reformama za...
Transparency International (TI) globalna antikorupcijska organizacija, je bila domaćin dvodnevne radionice u Kairu na kojoj se razgovaralo o potrebnim reformama za institucije vlade Egipta s ciljem reduciranja korupcije i veće odgovornosti prema javnosti.
Radionica pod nazivom:„U susret novom sistemu Egipta“ je okupila preko 75 članova vlade, media, predstavnika akademske zajednice, sudstva te organizacija civilnog društva koji su se složili o prvim koracima koje egipatske institucije treba da podrže kako bi se ojačali antikorupcijski zakoni i podržala sloboda izražavanja.
Zajednička diskusija treba da bude startna tačka za razvoj nove antikorupcijske mreže, sa svim mjerama u koje treba da budu uključene sve državne institucije uključujući i lidere, javne zvaničnike te snage sigurnosti.
“Na sastanku su okupljeni donijeli zajedničke odrednice za kreiranje efikasnijeg i opsežnijeg antikorupcijskog sistema. Jasno je bilo da svi žele da doprinesu poboljšanju trenutne situacije u Egiptu”, izjavila je Omnia Hussein, rukovodilac programa, TI Egipta. “Egipat treba da ima sistem za praćenje i balans kako bi mogao da prati sve antikorupcijske akcije”, dodala je Hussein.
Predložene mjere za poboljšanje odgovornosti i transparentnosti:
- Novi zakoni koji će garantovati veću odgovornostjavnih zvaničnika, bez izuzetaka;
- Osiguranje nezavisnosti svih antikorupcijskih tijela, proširiti nadležnosti koje će uključivati i vezu među privatnog i javnog sektora kao što su javne nabavke, a čiji izvještaji treba da budu javni;
- Snažni zakoni o pristupu informacijama te zaštiti whistle-blowersa. Pravila odgovornosti moraju biti primjenljiva na sva vladine sektore, bez izuzetaka kao što je odbrana ili pravda;
- Finansijske institucije treba da konstatno nadziru klijente koji su javni zvaničnici;
- Kreiranje državne strategije za borbu protiv korupcije;
- Osnivanje institucije ombudsmana kako bi građani mogli dati svoje pritužbe.
Učiti iz prošlosti
“Egipat još uvijek pati zbog korupcije. Svrgavanje jednog lidera nije lijek za slabe institucije koje nisu bile u mogućnosti da konzistentno jačaju antikorupcijska pravila. Organizacijama civilnog društva treba da se omogući da neometano djeluje, što nije bio slučaj u prošlom vremenu. Činjenica da su članovi vladinih institucija otvoreno razgovarali o spomenutom problemu, ipak predstavlja jedan korak napred”, dodala je Omnia Hussein.
Prošlogodinji TI izvještaju daje ocjenu o Egipatskim državnim institucijama i njihovom doprinosu prema integritetu i odgovornosti, u kome se navodi da i pored postojanja mehanizama za praćenje odgovornost i transparentnost u radu državnih službi, nije postojala politička volja za borbu protiv korupcije. Takođe je podvučen nedostatak prostora za neometan rad civilnog društva te zaštitu “zviždača”.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.