Obraćanje organizacija civilnog društva iz BiH povodom pripreme izvještaja o stanju u pravosuđu

19 Novembra 2019

Poštovani,

Organizacije civilnog društva izražavaju snažnu podršku naporima Evropske komisije (EK) usmjerenim na unaprijeđenje stanja u pravosuđu. U tom smislu smatramo važnim i korisnim izradu posebnog izvještaja o stanju u pravosuđu koji bi identifikovao potencijalne pravce i prioritete budućih reformskih procesa. Organizacije civilnog društva takođe dijele stanovište EK izneseno u nizu dokumenata, kao što su strateški dokument “Kredibilna perspektiva proširenja i pojačan angažman EU sa Zapadnim Balkanom, zatim mišljenje EK na aplikaciju BiH za pridruživanje EU, a koji ukazuju na snažno prisustvo problema zarobljenosti pravosuđa odnosno političkih uticaja i kontrole nad pravosuđem.

Potencijalna rješenja problema zarobljenosti pravosuđa, moraju uvažiti dubinu i razmjere ovog problema, kao i njegove razarajuće posljedice. U tom smislu organizacije civilnog društva uvjerenja su da opsežna i detaljna procedura provjere (vetting) svih nosilaca pravosudnih funkcija u zemlji predstavlja neophodan korak u procesu reforme pravosuđa. Takav reformski zahvat podrazumijevao bi uvođenje privremenih i specijalizovanih tijela, sastavljenih od nezavisnih pravnih eksperata, uz učešće međunarodnih eksperata. Oni bi kroz više instanci, uz pravo na žalbu sudija i tužilaca, trebali provjeriti sve sudije i tužioce na sljedeći način: 1) provjera kompetencija; 2) provjera ličnih pozadina i veza sa organizovanim kriminalom/korupcijom i 3) provjera imovine.

Venecijanska komisija (VK) je u razmatranju sličnih modela opravdala ovako radikalan zahvat kritičnošću situacije u ovim zemljama, imajući tu u vidu stepen i pojavne oblike korupcije. VK nije pronašla da su vetting procedure nekompatibilne sa Evropskom konvencijom, ustavnim garancijama o nezavisnosti pravosuđa, ili da su nepoželjne sa aspekta dobrih praksi. Stoga, smatramo da upravo kritičnost stanja u pravosuđu, te neuspjesi dosadašnjih reformskih napora, zahtijevaju upravo ovakav reformski zahvat, koji će voditi ka stvaranju pretpostavki za uspostavljanje pravosuđa koje će funkcionisati na principima odgovornosti, nezavisnosti i transparentnosti, te kao takvo zavrijediti povjerenje građana.

S poštovanjem,

Organizacije potpisnice:

FOND OTVORENO DRUŠTVO BIH

Izvršna direktorica Dobrila Govedarica

CENTAR ZA ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO

Direktorica Leila Bičakčić

TRANSPARENCY INTERNATIONAL U BIH

Predsjedavajući Upravnog odbora Srđan Blagovčanin

SARAJEVSKI OTVORENI CENTAR (SOC)

Izvršna direktorica Emina Bošnjak

HELSINŠKI PARLAMENT GRAĐANA BANJA LUKA

Izvršna direktorica Dragana Dardić

U.G. ZAŠTO NE

Predsjednik Darko Brkan

CENTRI CIVILNIH INICIJATIVA

Zlatan Ohranović

VAŠA PRAVA

Direktor Emir Prcanović

CENTAR ZA IZBORNE STUDIJE

Predsjednik Adnan Huskić

CENTAR ZA RAZVOJ MEDIJA I ANALIZE

Direktor Eldin Karić

UDRUŽENJE MREŽA ZA IZGRADNJU MIRA ASOCIJACIJA ZA DEMOKRATSKE INICIJATIVE

Direktorica Snježana Ivandić Ninković

CIVIL RIGHTS DEFENDERS

Predstavnica za BiH Ena Bavčić

UDRUGA FUTURA MOSTAR

Predsjednik Udruge Marin Bago

INICIJATIVA I CIVILNA AKCIJA

Direktorica Vesna Vukmanić

HELSINŠKI ODBOR ZA LJUDSKA PRAVA

Menadžer Aleksandra Letić

Pismo možete pročitati i na linku Obracanje OCD iz Bosne i Hercegovine povodom izvjestaja o stanju u pravo…

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.