Novi način odabira članova VSTS-a

14 Decembra 2019

Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) hitno donijeti mjere koje će adresirati probleme prepoznate u relevantnim izvještajima o stanju u pravosuđu pripremljenima od strane EU, drugih međunarodnih institucija i organizacija civilnog društva“ glavna je poruka sa konferencije „Pravosuđe u BiH: Stanje i perspektive“ koja je održana danas u Sarajevu u organizaciji Transparency International u BiH (TI BiH).

Na konferenciji je prezentovana analiza o stanju u BH pravosuđu koju je u saradnji sa TI BiH sačinio pravni stručnjak i sudija Suda BiH Branko Perić, a koja je pokazala da su ključni problemi „nezainteresovanost organa vlasti za stabilizaciju sistema i očigledan prodor politike u pravosuđe preko poluga u VSTS-u“. Analiza sadrži i preporuke za unaprjeđenje sistema pravosuđa, kao i unaprjeđenja odgovornosti i integriteta nosilaca pravosudnih funkcija. Između ostalog, preporuke se odnose i na korake u reformskom procesu koje bi podrazumijevale donošenje novog zakona o VSTS-u koji bi definisao kriterij za odabir članova regulatornog tijela, kao i intervencije u procesnom zakonodavstvu i organizaciji pravosuđa. Također, naglašenabje i važnost jasnog i preciznog regulisanja odgovornosti članova regulatornih tijela u pravosuđu, kako bi se sankcionisalo nepravilno, nedjelotvorno i pristrasno obavljanje dužnosti članova tog tijela. Uzimajući u obzir sve relevantne izvještaje i ocjene o korupciji u pravosuđu, TI BiH je predložio opsežnu re-evaluaciju svih sudija i tužilaca po ugledu na metod koji se provodi u Albaniji. Takav jedan reformski zahvat podrazumijevao bi uvođenje privremenih i specijalizovanih regulatornih evaluacijskih tijela, sastavljenih od nezavisnih pravnih eksperata koji ne dolaze iz pravosuđa, uz učešće međunarodnih eksperata. Oni bi kroz više instanci, uz pravo na žalbu, trebalo da provjere sve sudije i tužioce na sljedeći način: 1) provjera kompetencija; 2) provjera ličnih pozadina i veza sa organizovanim kriminalom i 3) provjera imovine.

Takođe, na konferenciji su predstavljeni i rezultati monitoringa procesuiranja korupcijskih krivičnih djela za 2018. godinu, kao i prvih 6 mjeseci 2019. godine koji je pripremio TI BiH, te izvještaji OSCE-a i BIRN-a koji se odnose na praćenje procesuiranja predmeta korupcije. Prema nalazima TI BiH-a, sve riješene istrage za korupcijska krivična djela u Tužilaštvu BiH u toku prvih 6 mjeseci 2019. godine riješene su donošenjem Naredbe o obustavi istrage, te Tužilaštvo BiH u prvih 6 mjeseci 2019. godine nije podiglo niti jednu optužnicu za korupcijska krivična djela.

Konferencija o stanju u BH pravosuđu je održana povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, uz podršku Švedske razvojne agencije SIDA. Konferenciji su prsustvovali neki od najeminentnijih pravnih stručnjaka iz zemlje, a prisutni su bili i predstavnici VSTS-a, Ureda disciplinskog tužioca, predstavnici sudova i tužilaštava, te predstavnici međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva, medija i akademske zajednice.

 

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.