Novi TI izvještaj pokazuje nedostatak političke volje

21 Juna 2011

Albanija, Kosovo, Makedonija i Turska se moraju potruditi kako bi efikasnije implementirali antikorupcijske zakone, podaci su iz zadnjeg izvještaja TI, objavljenog danas, u kome takođe TI poziva sve vlade da izgrade kapacitete te poboljšaju rad ključnih institucija.

„Još uvijek ne postoji snažna politička volja da bi se uhvatilo u koštac sa problemima koje prouzrokuje korupcija u navedenim zemljama. Sigurno provođenje antikorupcijskih reformi su osnova za pristupni proces EU“, dodala je Jana Mittermaier, predstavnik TI kancelarije u EU.

Pristupni proces EU zahtjeva da zemlje budu finansijski i ekonomski stabilne,te da imaju socijalne i političke standard. To uključuje i napredak u svim sferama antikorupcije, te dobro upravljanje svim problematičnim područjima.

Izvještaj pod nazivom: EU antikorupcijski zahtjevi: mjerenje napretka za Albaniju, Kosovo, Makedoniju i Tursku daje analizu o napretku borbe protiv korupcije ove četiri zemlje zasnovano na evaluaciji zakonskog okvira te odgovornih institucija. Komparativni indikatori su zasnovani na monitoringu antikorupcijskog napretka, razvijenih od strane TI i predstavljaju osnovnu analizu antikorupcijskih zakona određene zemlje.

Uočeni zajednički problemi:

  • nizak ili nedosljedan nivo pristupa informacijama
  • neefikasna primjena objava imovinskih kartona
  • odsustvo ili neprovođenje kodeksa ponašanja državnih službenika
  • političko uplitanje u rad odgovornih institucija
  • loši radni uslovi za sve zaposlene u zakonodavnoj vlasti, te državnih službenik

Preporuke:

Albanija: konstantan jaz između političkih stranaka koje stopiraju važne reforme u poslijednje dvije godine. Pravosudni sistem treba reforme kako bi osigurao nezavisnost te odgovornost i profesionalnost sudija i tužilaca. Takođe, treba povećati kapacitete za razvoj novih kriterija za imenovanje sudija te ograničiti imunitet u slučaju neetičkog ponašanja i korupcije. Postoji konstatno uplitanje u imenovanja državnih službenika, te manjak parlamentarne profesionalnosti i nezavisnosti administracije.

Kosovo: Nodostatak zaposlenih, nedovoljna tehnička opremljenost sudija, kao i manjak profesionalizma su ključni problem pravosuđa na Kosovu. Državni službenici nemaju obuku, politička uplitanja u proces zapošljavanja je stalan a niske plate destimulativno djeluju kao privlačenja novih kvalifikovanih kadrova. Takođe, manjak transparentnosti u javnim nabavkama, a samim tim i veći broj slučajeva korupcije u ugovaranjima. Skupština se takođe suočava s poteškoćama jer ne ispunjava svoju nadzornu ulogu države a sve zbog nedostatka osoblja i kapaciteta. Nemogućnost medija i civilnog društva da prate rad vlade, predsjednika skupštine i ostalih vladinih tijela.

Makedonija: specifičan problem u Makedoniji predstavlja političko miješanje za imenovanja sudija, zapošljavanje državnih službenika, pristup informacijama te provedba procesa javnih nabavki. Naprimjer, nemoguće je da javnost dobije informacije o sudskoj sjednici jer minute nisu objavljene. Nedostatak zaštite zviždača, te je potrebno ojačati mogućnost Skupštine da prate revizorske izvještaje, a predstavnici parlamenta moraju biti odgovorniji a javnost bi trebala biti uključena u procese donošenja odluka.

Turska: Od ključne važnosti su zapošljavanja, imenovanja, napredovanja i disciplinskih postupaka sudaca, koji nisu transparentni, usprkos nedavnim poboljšanjima zakona. Nadalje, ne postoji etički kodeks za članove parlamenta, niti postoji kodeks ponašanja za pripadnike pravosuđa. Osim toga, sistem unutrašnje revizije ne radi, iako kontrole postoje, u javnoj upravi odjela, i ustanove, odgovorne za primanje i provjeru imovine visokih dužnosnika i sudaca nedostaje kapaciteta za praćenje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.