Nezavisna grupa treba nadgledati FIFA reforme

16 Augusta 2011

Transparency International (TI)  poziva upravna tijela FIFA-e, da provedu  sveobuhvatne reforme svoje uprave ali da komisija mora biti sastavljena od predstavnika izvan FIFA-e (stariji državnici, sponzori, mediji i predstavnici civilnog društva) te unutar (federalne lige, klubovi, igrači, predstavnica ženskog fudbala, suci, navijači) kao i svih ostalih članova koji bi trebali osigurati nezavisnost u radu.

Predložena grupa će pratiti rad nezavisne istrage koja je pokrenuta zbog postojećih optužbi za korupciju, kao i uvođenje novih postupaka kako bi se osigurala transparentnost i dobro upravljanje, kao što su pojam ograničenja za visoko pozicionirane  i sukob interesa u politici, te eksternim stručnjacima koji će biti prisutni u tijelima koji donose velike odluke.

TI takođe predlaže da FIFA preduzme slične korake prije nego razvije sopstvene preporuke za antikorupcijsku politiku i finansijski menadžment. “FIFA želi reforme, ali je zbog brojnih skandala izgubila povjerenje u javnosti. Samo nezavisna grupa može da realno sagleda probleme te napravi sve neophodne potrebne korake za reform”, izjavila je Sylvia Schenk, viši savjetnik za sport pri TI.

TI dokument pod nazivom Sigurne ruke: Izgradnja integriteta i transparentnosti u FIFA (Safe Hands: Building Integrity and Transparency at FIFA), sadrzi niz preporuka koje su zasnovane na višegodišnjem iskustvu i služe kao alat za kompanije i institucije koje žele da postanu transparentnije te manje podložne korupciji.

Reforme bi trebale imati globalnu podršku

Zbog posebne naravi FIFA-e, smislene reforme zahtijeva svatko tko ima udio u igri. Svi treba da se pridruže raspravi i tako daju doprinos za reforme, uključujući sva tijela kao što su predstavnici klubova i igrača, te sponzori.

Sa svojim velikim političkim i društvenim uticajem, FIFA je odgovorna samo za nacionalne nogometne predstavnike iz 208 zemalja. TI, dakle, također šalje preporuke nacionalnog nogometnog saveza, te poziva fudbalske saveze u zemljama gdje su predstavništva da podrže reforme te daju svoj puni doprinos.

“Svjetski sportski lideri imaju posebnu odgovornost za manjak nezavisnosti, ne samo u namještanju utakmica, nego treba da budu primjer ponašanja, da promovišu etiku za sve mlade ljude širom svijeta.”, dodala je Schenk.

TI preporuke utiču na dobro poslovanje u poslovnom svijetu, polazeći od dokumenta pod nazivom TI Poslovni principi za sprečavanje podmićivanja (TI's Business Principles for Countering Bribery) te vodič koji je napravljen na osnovu UN Globalnog sporazuma za borbu protiv korupcije a koji već godinama pomaže onima koji žele da naprave dobre reforme I postanu dobar primjer u svom okruženju.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.