Neučinkovitost vlasti i politička korupcija ponovo najizraženiji

03 Juna 2009

Transparency International objavio je novi Globalni barometar korupcije (GCB) za 2009. g. koji istražuje kako korupcija utiče na obične ljude i pruža indikacije o oblicima i opsegu korupcije sa stanovišta građana širom svijeta. Barometar za 2009. godinu predstavlja rezultate istraživanja stavova javnosti o korupciji, kao i iskustva građana u susretu sa mitom. Globalni barometar korupcije ove godine procjenjuje koliko je, prema stavovima građana, korupcija prisutna i ključnim insitucijama i javnim službama, mjeri stavove građana o naporima vlasti da se bori protiv korupcije, a ove godine po prvi put uključuje i pitanje koliko je prisutan fenomen „zarobljene države“. Globalni baromatar korupcije za 2009. g. predstavlja stavove 73.132 ispitanika u ukupno 69 zemalja, uključujući i Bosnu i Hercegovinu u grupi zemalja zapadnog Balkana.

Kao i prethodnih godina, korupcija je prema stavovima građana (68% ispitanika) najprisutnija u političkim partijama, što važi i za Bosnu i Hercegovinu, a kada je u pitanju regija zapadnog Balkana, kao najkorumpiranija istaknuta je državna služba.

Ove godine, istraživanje se bavilo i pitanjem prakse privatnog sektora da korištenjem mita utiče na donošenje odluka i propisa unutar države, što se često naziva fenomenom „zarobljene države“. U zemljama zapadnog Balkana čak oko 60% ispitanika smatra da je ova praksa uobičajena, što potvrđuje ostale nalaze Transparency International-a koja ističu ovaj fenomen kao jedan od najvećih problema u Bosni i Hercegovini. Kada je u pitanju učinkovitost vlasti i njihovih aktivnosti u borbi protiv korupcije, građani su ponovo iskazali nezadovoljstvo, a u Bosni i Hercegovini je u odnosu na 2007.

g. broj onih koji smatraju da vlasti dovoljno čine u borbi protiv korupcije opao čak za oko 10%. Ovakvi rezultati odgovaraju istraživanjima percepcije korupcije koje sprovodi Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), a koji iz godine u godinu pokazuju sve veće nezadovoljstvo građana u vezi sa naporima institucija da se bore protiv korupcije kao jedne od najštetnijih pojava po društvo. 
Ovogodišnji Barometar je ukazao i na relativno veliku spremnost građana da daju mito, a rezultati pokazuju da su građani najviše voljni dati mito policiji, te da je skoro četvrtina ispitanika koja je u posljednjih godinu dana imala susret s policijom platila mito. U isto vrijeme, jako je mala spremnost građana da prijave davanja mita, a kada je zapadni Balkan u pitanju, razlog za ovo su uglavnom strah od mogućih posljedica.

Ovo istraživanje još je jedan od pokazatelja nadležnim institucijama i vlastima u BiH da moraju pokazati više volje i odgovornosti u borbi protiv korupcije, te da je krajnje vrijeme da se preduzmu energičnije i oštrije mjere kako bi se ova pojava iskorijenila, naročito kako bi se izbjegle ponovne afere vezane za korupciju u privatizaciji i javnim nabavkama kojima su građani BiH u posljednjih nekoliko godina često bili svjedoci.

Global_Corruption_Barometer.pdf

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.