U tom smislu posebno je indikativan slučaj direktnog vršenja pritiska predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika i pojednih članova Vlade na Okružni sud u Bijeljini. Predsjednik Dodik je u više navrata vršio ovakve pritiske, prijeteći čak ukidanjem ovog suda, te vrijeđajući sudiju zbog rješenja o zapljeni imovine preduzeća „Alumina“.
Takođe, ponašanje ministra pravde Federacije BiH, Zorana Mikulića, se takodje može okarakteristai kao direktan i neprimjeren uticaj i pritisak na rad pravosuđa. Imajući u vidu da je osumnjičen za zloupotrebu položaja i ometanje rada pravosuđa kroz nedozvoljeno izmještanje svjedoka, on na ovakav način vršenjem javnog pritiska na postupajućeg tužioca, praktično ometa rad prvosuđa.
TI BiH podsjeća da bi institucije pravosuđa trebalo da funkcionišu nezavisno od izvršne vlasti i da vrše kontrolu nad njenim radom, iako politički lideri u BiH sve češće pokazuju da je u BiH izvršna vlast iznad i zakonodavne i sudske. Na ovaj način se direktno ugrožava nezavisnost pravosuđa, imajući u vidu da svaka odluka pravosuđa koja ne ide u prilog predstavnicima izvršne vlasti izaziva prijetnje, pritiske i napade.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.