Rusija pod pritiskom nakon podnesenog Izvještaja GRECO

18 Januara 2011

Izvještaj je objavljen u decembru 2010. u kojem stoji kako je samo trećina ispunjenih od 26 zahtjeva.

Neke od devet uslova koje je Rusija ispunila uključuju uspostavljenje antikorupcijske strategije, ojačavanje zakona, koordinaciju i pomoć tužiocima, etičke obuke te vodiči za poreske obaveznike.

Dva osnovna problema kod nisu uopšte implementirana su sveoubuhvatna dekriminalizacija korupcije te stvaranje efikasne kazne za prekršioce. Ostatak zahtjeva takođe nije implementiran u potpunosti pa je takođe dobio negativnu ocjenu.

Yelena Panfilova, čelnica Transparency International Rusije je navela:” Da dok se propušta iskorijenjivanje korupcije  neće dovesti do sukoba između Evrope i Rusije, nego do međunarodnog skandala zbog neispunjavanja osnovnih Greco preporuka. Strelica će probosti srce velikog carstva”.

GRECO je izjavio da Rusija treba da provede sve preporuke, jer je do sada samo djelimično ili skoro nikako nije ispunila preporuke.

“Očekujemo da će se u idućem izvještaju, planiranom za 18 mjeseci, ipak postići značajan napredak”, izjavio je Bjorn Janson, zamjenik izvršnog sekretara GRECO-a.

Rusija, koja je jedna od članica GRECO-a je obavezna da izvještava o implementiranju preuzetih obaveza, ali “GRECO im ne može reći šta bi trebalo da urade”, dodao je Janson u telefonskom razgovoru. Janson je takođe naveo da ako pojedina zemlja odbije da sprovodi preporuke, može teoretski biti protjerana.

Rusija blisko sarađuje sa svim međunarodnim agencija za borbu protiv korupcije, izjavio Alexei Volkov, predsjednik ruske dume za pitanja antikorupcije.

Rusija je ratifikovala do sada dvije međunarodne konvencije za borbu protiv korupcije, uključujući UN Konvenciju protiv korupcije i krivično pravna Konvencija o korupciji Vijeća Evrope, te je izmjenila i dopunila domaće zakone u skladu sa pomenutim konvencijama. Zemlja bi trebala dublje analizirati predložene mjere i vidjeti kako će funkcionisati u kulturi i tradiciji, jer je to stvar budućnosti i o tome treba diskutovati jer je nivo korupcije vrlo visok, dodao je Volkov za Moscow Times.

Georgy Satarov, predsjednik Indem fondacije, je izjavio da se zemlja suočava sa problemima, ne samo povrede međunarodnih obaveza, nego i domaćieg zakonodavstva, uključujući Ustav.

“Rusiji predstoji dug put prije nego postigne efikasnu borbu protiv korupcije, mogu proteći godine”, dodala je Panfilova.

Ministarstvo pravde, koje je odgovorno za borbu protiv korupcije, nije odgovorilo na zahtjev Moscow Times-a.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.