U sklopu Monitoringa provođenja antikorupcijskih reformi, Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) objavio je drugi periodični izvještaj o procesuiranju slučajeva korupcije pred sudovima i tužilaštvima u BiH.

Analiza rada pravosuđa tokom 2009. godine, kada je u pitanju procesuiranje korupcije, ukazuje na činjenicu da je efikasnost cjelokupnog sistema krivičnog pravosuđa u ovom području izrazito niska. Naime, iz podataka koji se odnose na broj predmetai, vidljivo je da su slučajevi korupcije veoma malo zastupljeni u odnosu na druge oblike krivičnih djela. Tokom 2009. godine sudovi u BIH su donijeli ukupno 142 osuđujuće presude za koruptivna djela, što predstavlja samo 0,9% ukupnog broja osuđujućih presuda. Međutim, od 142 presude, čak 96 se odnosilo na uslovne presude, a samo 26 na zatvorske kazne. Kada se uzme u obzir da je od navedenih slučajeva samo 8 pravosnažno okončanih predmeta za čisto korupcijska krivična djela, od čega je samo jedan predmet ishodio izricanjem zatvorske kazne, dok se u ostalih 7 slučajeva radilo o uslovnim kaznama, jasno je da je procesuiranje korupcije neefikasno i nezadovoljavajuće.

Ako se ovim podacima doda činjenica da u sudskoj statistici korupcije u BiH dominira tzv. sitna korupcija, dok slučajevi korupcije visokog nivoa, u koje su uključeni počinioci iz najviših društvenih i političkih slojeva, prolaze nekažnjeno, prethodni zaključak još više dobija na snazi. Sve ovo ukazuje na to da sudovi i tužilaštva nisu pokazali dovoljno volje i zainteresovanosti da se problem korupcije u BiH sveobuhvatno i ravnomjerno, i u svim oblicima, procesuiraju i kazne.

Dodatan problem u procesuiranju korupcije predstavlja nizak stepen primjene oduzamanja nezakonito stečene imovine, što bi svakako trebalo biti imperativ, imajući u vidu izrazit kontrast između blagih i niskih kazni za koruptivna djela i ogormnih novčanih iznosa i koristi dobijenih kroz koruptivne transakcije.

Zaključci analize procesuiranja korupcije pred sudovima i tužilaštvima u BiH ističu neophodnost sveobuhvatnog, sistemskog i koordinisanog pristupa u suprotstavljanju svim oblicima korupcije, te dosljednog provođenja zakona na svim nivoima pravosuđa, kako bi se pokazala volja insitucija da se istinski suprotstave korupciji. Pronalaženje bilo kakvih opradvanja za postojeće stanje ne može imati utemeljenje, barem dok se ne poveća broj i profil presuđenih korupcijskih krivičnih djela u BiH, a dok se to ne dogodi, korupcija  će ostati unosan izvor prihoda privilegovanih, sa malo rizika i bez posljedica.

Dokumenti

Procesuiranje korupcije pred sudovima i tužilaštvima u BIH

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.