Banja Luka, 13. oktobar 2011. — Evropska komisija objavila je Izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine za 2011. godinu, koji kao i ranijih godina ističe nedovoljan napredak u suzbijanju korupcije u BiH.
U Izvještaju se kao osnovna prepreka napretku BiH u borbi protiv korupcije ističe nedovoljna primjena zakonskog okvira koji uređuje ovu oblast, te činjenica da zakoni usmjereni ka borbi protiv korupcije nisu usklađeni na različitim nivoima vlasti. Evropska komisija je posebno naglasila zastoj u primjeni Strategije za borbu protiv korupcije i formiranju Agencije za borbu protiv korupcije, te navela problem neupoznatosti institucija sa Strategijom, što je potvrđeno i rezultatima istraživanja Transparency International BiH.
Kao i u prethodnom periodu, Izvještaj o napretku naglašava neefikasnost pravosuđa, koja rezultira velikim brojem neriješenih slučajeva, a posebno izostanak procesuiranja velikih slučajeva korupcije pred sudovima i tužilaštvima. Procesuiranje korupcije je najviše fokusirano na slučajeve korupcije na nižim nivoima, dok se slučajevi na višim nivoima rezultiraju oslobađajućim ili uslovnim presudama. S druge strane, izražena je zabrinutost i zbog sve većih pritisaka na rad sudova i tužilaštava od strane političkih aktera i nosilaca vlasti.
Potvrđene su i preporuke TI BiH kada je u pitanju finansiranje političkih stranaka, jer se i u Izvještaju navodi neophodnost jasnije definisanih propisa i strožijih sankcija za nepoštivanje Zakona o finansiranju političkih partija.
U osnovi svih navedenih problema leži nedostatak političke volje za borbu protiv korupcije, što je dokazano i kroz nepoštivanje preporuka Ombudsmana i ureda za reviziju, te kočenje reformi javne uprave i pravosuđa.
Kao zaključak, Evropska komisija naglašava prisustvo korupcije u svim segmentima BiH društva, te činjenicu da je BiH tek na početku borbe protiv korupcije. Ono što je poražavajuće je da se svi navedeni nalazi Izvještaja o napretku ponavljaju iz godine u godinu, a da ih vlasti u BiH praktično ignorišu. S druge strane, napredak koji je postignut prošle godine u smislu usvajanja Strategije za borbu protiv korupcije, te Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, poništen je njihovim neprimjenjivanjem.
Jasno je da ukoliko se htino ne preduzmu konkretne akcije na procesuiranju najtežih oblika političke korupcije, postoji velika opasnost da će doći do potpunog urušavanja pravnog poretka i institucionalnog okvira. „TI BiH apeluje na Evropsku komisiju da počne primjenjivati konkretnije mjere prema političkim liderima koji predstavljaju prepreku provođenju reformi, kao i da politički lideri za koje postoje indicije da su uključeni u korupcijske aktivnosti ogromnih razmjera budu sankcionisani prekidom komunikacije, zabranom putovanja u EU i zamrzavanjem imovine. TI BiH takođe poziva Evropsku komisiju da pošalje nedvosmislenu poruku politčkim liderima da borba protiv korupcije mora biti prioritet i da oni koji opstruišu borbu protiv korupcije ne mogu biti partneri Evropske unije“, izjavio je Srđan Blagovčanin, izvršni direktor Transparency International BiH, povodom objavljivanja Izvještaja o napretku.
Sve ovo navodi na zaključak da je 2011. godina nepovratno izgubljena u procesu formiranja vlasti i međustranačkim sukobima, vraćajući BiH korak u nazad na putu ka Evropskoj uniji. Dok zemlje regiona bilježe konstantan napredak u provođenju reformi na putu evropskih integracija, što je potvrđeno i preporukom Komisije za davanje kandidatskog statusa Srbiji i odobravanje početka pregovora sa Crnom Gorom, BiH se nalazi pred izvjesnom izolacijom i daljem produbljivanju krize, što za posljedicu može imati i ugrožavanje ukupne stabilnosti zemlje.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.