Antikorupcioni mehanizmi postoje ali su propisi neadekvatni

20 Marta 2010

Izvještaj Studija sistema nacionalnog integriteta Egipt 2009. daje pregled i stanje svih stubova društva uključujući izvršnu, sudsku i zakonodavnu vlast, političke stranke, antikorupcione agencija, nevladine organizacije i medije. Identifikuje ključne problem te daje referentne tačke za mjerenje daljeg napretka i osnovu za upoređivanje sa velikim brojem drugih zemalja. 

“Za Egipat je prvenstveno bitno prilagoditi postojeće zakone i propise, te ih ojačati kako bi Egipat imao mogućnost za dalju borbu protiv korupcije”, izjavila je Omnia Hussein, voditelj programa u TI.

U proteklim godinama, Egipat je predstavio seriju zakona i tijela za ojačavanje vladavine i odgovornosti. to uključuje i usvajanje UN Konvencije protiv korupcije od strane Ministartstva za administrativni razvoj i Komiteta za integritet 2005.g. ali Egipt još uvijek ide malim koracima napred. cabinet predjsednika je takođe prihvatio odluku još 2006.g. ali od tada sve ostaje samo na papiru.

Prema izvještaju, ključni problem se identifikuju u političkoj sferi, kao što je rad antikorupcione agencije, gdje dolazi do uplitanja politike, manjak mehanizma prijavljivanja, sukob interesa, slabo poštivanje zakona, manjak transparentnosti, i to je sve povezano sa ograničenom slobodom rada nevladinih organizacija i medija.    

 

Kako bi osigurali prevenciju korupcije, te osnažili vladin i civilni sektor, te omogućili nezavisan rad medija i međunarodnih institucija. prema ključnim nalazima ovog izvještaja stoji:

  • Prema nalazima NIS, Ustav, zakon i propise treba prilagoditi kako bi zajednički doprinijeli efikasnijoj borbi protiv korupcije.
  • Sudstvo je percipirano kao jedno od najmanje korumpiranih i nezavisnih državnih tijela, što treba da se i održi.
  • Potencijalni sukobi interesa u vladinim institucijama, uglavnom su povezani sa istaknutim političkim predstavnicima.
  • Zakona o zaštiti zviždača se nesprovodi jer postoji mala pravna garancija za zaštitu onih koji se izlažu kada prijavljuju slučajeve korupcije.
  • Zakon o slobodnom pristupu informacijama se nedovoljno primjenjuje i to sa velikim brojem ograničenja u pristupu informacija koje su od vladinog značaja.
  • Uprkos zakonima, prema kojima postoje ograničenja, još uvijek se može desiti da se zakoni zloupotrebljavaju od strane parlamentaraca. 

Agencije za borbu protiv korupcije generalno dobro funkcionišu, samo je potrebno da dobiju snažniju političku nezavisnost.   

Opsežna Studija Sistema Nacionalnog Integriteta ukazuje na slabe, trome i spore državne mehanizme suočene sa visokorasporostranjenom korupcijom i moćnim strukturama organizovanog kriminala.

U izradi NIS studije je učestvovala nezavisna grupa lokalnih stručnjaka i profesora sa Egipatskog Univerziteta. TI će predstaviti inicijativu za pokretanje regionalnog izvještaja za 23 zemlje, kao što su Maroko, Palestina, Libanon i dr.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.