Južnoafričko osnovno obrazovanje u opasnosti zbog lošeg upravljanja

28 Jula 2011

Novi izvještaj pronalazi finansijsko loše upravljanje, izostanke i uznemiravanja te poziva na veću kontrolu

Slabo upravljanje i nedostatak transparentnosti prouzrokovali štetu osnovnog obrazovanja u Južnoj Africi, navodi se u novom izvještaju  Transparency Internationala, organizacije za borbu protiv korupcije.

„Vlada treba ojačati upravljanje kontrole i na pokrajinskoj i razini škole i osigurati da se sredstva za obrazovanje koriste namjenski“, izjavila je Letshego Mokeki, koordinator TISDA (National Programme Coordinator for Transparency in Service Delivery in Africa). Vlada je dužna osigurati kvalitetno obrazovanje za sljedeću generaciju Južnoafrikanaca, zbog čega se moraju odmah preduzeti koraci u borbi protiv korupcije.

Publikacija pod nazivom Mapiranje transparentnosti, odgovornosti i integriteta  u osnovnom obrazovanju u Južnoj Africi (Mapping transparency, accountability and integrity in primary education in South Africa) u kojo je ispitano  više od 1.500 učesnika obrazovnog procesa (administratora, direktora, nastavnika, roditelja i voditelja te roditeljskih  udruženja  u tri okruga kao i predstavnike škola) koji su imali za cilj identificiranje glavnih  izazove u upravljanja i pružanju kvalitete osnovnog obrazovanja.

Rezultati pokazuju da je loše upravljanje u korijenu mnogih problema. Nedostatak transparentnosti i loše financijsko upravljanje, znači da su školski  budžeti u opasnosti od pronevjere kao i loša infrastruktura škola stvara poteškoće u učenju.

  • Jedan od tri direktora smatra da se najveći rizici od korupcije odnose na pronevjere sredstava na pokrajinskom nivou, npr. kada je u pitanju izdavanje udžbenika, angažovanje osoblja i izgradnje školskih zgrada
  • izostajanje zaposlenih s posla, seksualno uznemiravanje učenika i zloupotreba sredstava škola smatraju se visokim rizicima za korupciju. Svaki četvrti učenik tvrdi da su škole nesigurne, a da su silovanje i nasilje glavni problemi
  • Tri od četiri direktora procjenjuju da nemaju sredstava potrebnih za pokretanje škole, a svakom drugom učeniku nije uvijek osiguran sto u učionici. Oko 15 posto škola nije imalo struje, a 10 posto nema vode
  • Izvještaj  čini niz preporuka za poboljšanje kontrole namjenskih sredstava i upravljanje, uključujući i pravovremena budžetska  izdvajanja i više kontrole prema upravama škola.
  • Istraživanje je pokazalo lošu primjenu i provedbu pravila i propisa. Samo polovina ispitanih nastavnika smatra da se pravila koja se odnose na školarinu i naknada poštuju

Izvještaj također naglašava potrebu da se poveća sudjelovanje i nadzor roditelja u školama te preporučuje i kampanje za podizanje svijesti i više treninga. Kao dio programa TISDA, Transparency International Kamerun je naveo u svom izvještaju, da će TISDA u narednom trogodišnjem programu, zajedno sa TI voditi projekat za sedam afričkih zemalja u kojem će izvještavati o obrazovanju, zdravstvu i problemima vodosnadbjevanja.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.