Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) je održao prezentaciju analize Efikasnost i učinkovitost u strukturama državnih organa javne uprave u BiH, na kojoj su predstavljeni i nalazi istraživanja Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) o procedurama zapošljavanja državnih službenika i direktora agencija.
Stanje u javnoj upravi je neodrživo i reforme ne daju željene rezultate, posebno uzimajući u obzir sredstva koja su do sad uložena u reformu javne uprave, naglasio je TI BIH na prezentaciji. Neefikasnost i glomaznost administracije, neprofesionalnost, nedostatak transparentnosti, odgovornosti i integriteta u javnoj upravi, te korupcija i neracionalno trošenje javnih sredstava, samo su neki od problema sa kojima bi se vlasti u BiH pod hitno morale suočiti. „Neprihvatljivo je da se država zadužuje da bi pokrila administrativne troškove preglomazne javne uprave, pri čemu oko trećina budžeta odlazi na plate za zaoslnene u javnom sektoru, dok građani zbog takve politike preskupo plaćaju neefikasnu i neučinkovitu javnu upravu“, istakla je Lejla Ibranović, v.d izvršnog direktora TI BiH.
Na prezentaciji su se medijima obratili i ambsador Švedske u BiH, Nj.E. Fredrik Schiller, i šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH, Nj.E. Lars-Gunnar Wigemark. Švedski ambasador je naglasio da politički lideri i vladine institucije moraju ozbiljnije shvatiti i preuzeti odgovornost za reformske procese, te da se ne smije zaboraviti da građani u konačnici treba da osjete rezultate provođenja reformskih aktivnosti. Šef Delegacije EU je podsjetio da je reforma javne uprave visoko na listi prioriteta EU u procesu proširenja, a da BiH ima previše skup administrativni aparat i da je problem korupcije jedan od ključnih izazova. „Bez adresiranja ovog pitanja neće biti moguć iskorak u cjelokupnim reformskim procesima javne uprave, a jedan od preduslova za efikasnu borbu protiv korupcije je transparentna i otvorena javna uprava“, istakao je Wigemark.
TI BiH je po prvi put nakon decenije aktivnosti u oblasti reforme javne uprave otvorio pitanje efikasnosti u radu organa uprave, fokusirajući se u analizi na pitanja individualne efikasnosti zaposlenih u javnoj upravi, ali i efikasnost i učinkovitosti na institucionalnom nivou.
CIN je tokom prezentacije dao primjere zloupotreba u procesu zapošljavanja u javnoj upravi, ali i potršnji javnih sredstava, koje su direktna posljedica nedostatka adekvatnih podzakonskih rješenja koja bi uredila procedure zapošljavanja i potrošnje u pojedinačnim oblastima.
TI BiH je najavio da će u narednom periodu insistirati na lociranju jasne političke odgovornosti za reforme u strukturama javne uprave, a kao prioriteti na kojima će TI BiH raditi u narednom periodu su, između ostalog, izdvojeni: prilagođavanje prijema na rukovodne pozicije potrebama državne službe, pooštravanju kriterijuma prilikom procjene učinkovitosti rukovodnog kadra u upravi, transparentnost zapošljavanja u upravu, objektivizacija kriterija koje koriste komisije prilikom ocjene kandidata, te ujednačavanje prakse testiranja za prijem u državnu službu.
Međutim, kao preduslov svega navedenog, TI BiH naglašava da je neophodno što hitnije vratiti na agendu sva teška pitanja koja su godinama sklanjanja sa dnevnog reda, a to su prije svega eliminisanje politizacije u procesu prijema i napredovanja u službi i racionalizacija javne uprave.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.