Izvještaj organizacije Global Integrity ukazuje da je neregulisani protok novca u politici najveća globalna prijetnja za pojavu korupcije

18 Februara 2009

Bez obzira na nivo prihoda, prijetnju broj jedan kada je korupcija u pitanju, a sa kojom se suočava većina zemalja,  predstavlja neregulisan protok novca u okviru političkih procesa, otkriva novi izvještaj integriteta 2008 (Global Integrity Report: 2008, ) Global Integrity-ja, nagrađivane međunarodne neprofitne organizacije koja prati trendove u upravljanju i korupciji na globalnom nivou. Izvještaj je zasnovan na velikoj istraživačkoj studiji sprovedenoj u 57 zemalja i kroz više od 300 „indikatora integriteta“, procjenjuje mehanizme odgovornosti i transparentnosti koje se sprovode, ili ne sprovode, kako bi se spriječila korupcija. Praznine u ovim mjerama ukazuju na to gdje je najveća vjerovatnoća za pojavu korupcije.

„Treću godinu za redom, loša transparentnost u finansiranju političkih partija i kandidata predstavlja najslabiji element anti-korupcijskih okvira najvećeg broja zemalja“, rekao je generalni direktor Global Integrity-ja, Nathaniel Heller.

NovaMonitoring lista korupcije širokih razmjera (Grand Corruption Watch List) Global Integrity-ja, uvedena kao dio Izvještaja za 2008. godinu, uključuje sve zemlje za koje se smatra da su pod ozbiljnim rizikom od korupcije na visokom nivou. Ova lista identifikuje zemlje kod kojih je sukob interesa nedovoljno regulisan, gdje nije regulisan protok novca unutar političkog procesa, te gdje je slab nadzor nad velikim državnim preduzećima koja predstavljaju sistemski rizik od masovne krađe javnih sredstava. „Zemlje koje se nalaze na ovoj listi su, nažalost, okarakterisane kao toksična mješavina rizičnih faktora korupcije koji bi trebalo da ukazuju na uzbunu“, rekao je Heller.

U Bosni i Hercegovini (BiH), koja je zabilježila značajan pad na listi, Global Inegrity ukazuje na ozbiljne probleme sa odgovornošću vlade, i administracijom i državnom službom, zbog čega BiH veoma loše kotira. Organizacije civilnog društva i aktivisti u BiH se takođe suočavaju sa neprijateljskim okruženjem, primijećeno je od strane ove organizacije, koja takođe pominje kako je Transparency International BiH bio primoran da privremeno zatvori svoje kancelarije, nakon što je premijer RS iznio niz neosnovanih optužbi da je ova organizacija umiješana u organizovani kriminal. Takođe, kako se navodi, oni koji ukazuju na nepravilnosti, te mehanizmi internog izvještavanja, praktično ne postoje. Međutim, ono što još uvijek predstavlja jaču stranu je snažan izborni sistem, dijelom zbog naglaska koji međunarodna zajednica stavlja na izbore.

„Procjene zemalja koje sačinjavaju Izvještaj nude, između ostalog, evaluacije zasnovane na dokazima o mehanizmima borbe protiv korupcije koji su prisutni svuda u svijetu. One pružaju donosiocima odluka, investitorima i građanima informacije u cilju razumijevanja izazova upravljanja koji su jedinstveni za svaku zemlju, te u cilju preduzimanja akcije.“, rekla je Marianne Camerer, međunarodni direktor Global Integrity-ja.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.