U Italiji je postalo pravilo da jedan od deset slucajeva zbog zastare bude okoncan. Da bi stvari bile gore, istraga se zatvori, iako se pronađu okrivljeni već u prvoj instanci. To ne iznenađuje jer podaci iz komparativnog istraživanja pokazuju da trenutni italijanski ustavni status o zastari (vremenski period koji je neophodan da se slučaj dovede do kraja) imaju poprilične manjkavosti te znantno umanjuje efikasnost antikorupcijskih zakona.
Italijanska vlada je takođe krivo protumačila istraživanje, (our recent comparative research). Oni tvrde da prema izvještaju GRECO-a (GRECO), tijela za praćenje antikoruptivnih standarda Vijeća Evrope „da se situacija u Italiji ne razlikuje puno od ostalih Evropskih zemalja…prema TI studiji“.
Ali naravno da se razlikuje! Prema našim podacima Italijanski režim statuta ima jedini ograničenje u EU i zbog toga optuženi ne budu kažnjeni zbog navodne korupcije. Kao prilog tome, sve članice EU već imaju sprovedene reforme o statusu zastare slučaja kako bi efikasnije procesuirali kriminalne slučajeve, dok je u Italiji sve u suprotnom smjeru.
Međutim iz GRECO-a su jasno razumijeli našu poruku. Oni primjećuju da „studija Transparency International-a… se posebno odnosi na status zastare predmeta u Italiji te da predstavljaju ozbiljan problem“ kao i da ti nalazi predstavljaju „polaznu tačku …koja treba da vladi da do znanja u kom pravcu treba krenuti“.
Status zastare je takođe u izvještaju GRECO-a poentiran. Iako su priznati pomaci, GRECO jasno navodi da “trenutni nivo implementacije antikorupcijski zakona ostavlja dosta prostora za poboljšanje”. U izvještaju se takođe naglašava potrebu usvajanja kodeksa ponašanja I mjera kako bi se spriječio sukob interesa za članove vlade i parlamenta. Italijanski državljani su se skoro izjasnili na referendumsko pitanje da li bi trebalo biti dopušteno da se iz „opravdanog razloga“ premijer ili članovi kabineta ne pojave na sudskom saslušanju zbog posebnog pravnog imuniteta a koji je djelimično ukinuo Vrhovni sud (sličan zakon poznat kao „Lodo Alfano“ je odbijen jer nije u skladu sa italijanskim Ustavom).
Od ukupno 97% građana, čak se 57% izjasnilo da se ukine prepeka „opravdan razlog“. Referendum takođe pokazuje da su građani počeli shvatati odgovornost za borbu protiv korupcije u svojoj zemlji.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.