Klimatske promjene, globalni izvještaj o korupciji predstavlja praktični vodič za prevenciju korupcije u sektoru klimatskih mjera, koji ujedno poziva sve vlade, međunarodne organizacije, poslovni sektor te civilno društvo da osigura doslijedno sprovođenje klimatske politike.
“Hitno sprovođenje ovih zahtjeva mora takođe da bude transparentno i odgovorno. Nadzor mora biti zasnovan na svim dosadašnjim klimatskim inicijativama. Samo dobrim upravljanjima je moguće osigurati uspješno provođenje klimatske politike i potrebne fondove”, izjavila je Huguette Labelle, predsjedavajuća Transparency International.
“Bangladeš je prvi na crti da se bori protiv klimatskih promjena. Primjer Bangladeša treba da bude uzor za sve koji ne žele da neodgovorno i neuspješno provode klimatsku politiku te koriste namjenske fondove. Preporuke su došle u pravo vrijeme, te kao takve mogu da ih koriste svi širom svijeta”, dodao je Iftekhar Zaman, izvršni direktor Transparency International Bangladeša.
Na osnovu globalnog sporazuma o klimatskim promjenama, jasno je da sve zemlje imaju pravo na korištenje fondova namjenjenih za finansiranje ublažavanja uzroka klimatskim promjena, kao što su projekti za obnovljive izvore energije koji će koristiti sunčevu energiju ili snagu vjetrova za proizvodnju. Takođe postoje fondovi za projekte vjetrofarmi ili solarni elektrana, te adaptacija postojećih kao što su na primjer izgradnja zidova od poplava, sistema za navodnjavanje te izgradnja smještaja uzrokovanim prirodnim katastrofama.
Vlade treba da osiguraju transparentno trošenje namjenskih fondova a civilnom društvu treba dati priliku da vrši monitoring trošenja namjenskih sredstava. U izvještaju Indeksa percepcije korupcije se navodi da prema analizama 50 vodećih stručnjaka iz 20 zemalja, dalo preporuke da civilno društvo vrši praćenje:
- politike klimatskih promjena te njihovih fondova
- uloga privatnog sektora
- nezavisnost tržišta ugljika
- odgovor na posljedice klimatskih promjena u zemljama u razvoju (usklađivanje infrastrukture, pripreme za klimatske migracije te poboljšanje upravljanja rizicima)
- upravljanje šumskim bogatsvom
Učešće javnosti i transparentno praćenje
Preporuke iz izvještaja: veće javno učešće, pristup informacijama te veća odgovornost i efikasnije upravljanje preuzetim zadacima i obavezama. Ovo bi trebalo ograničiti potencijalne sukobe interesa u donošenju odluka te negativnih efekata lobiranja kao i specijalnih interesa.
U izvještaju se takođe upozorava na rizike zelenog izvora poznatijeg kao paradoksalna situacija koja proizilazi iz prevelike posvećenosti obnovljivim izvorima energije (rudarstvo). Nove tehnologije treba da zamjene fosilna goriva kao što su solarne ploče jer zahtjevaju različite prirodne izvore. Veoma je bitno da rudarska industrija bude transparentna a ugovori budu dostupni javnosti, kako bi građani bili sigurni da se prihodi koriste za njihovu korist.
Održavati šume čistim i zelenim
28 milijardi američkih dolara se koristi za finansiranje projekata za klimatske promjene u tropskim šumama, dok ilegalni tokovi novca iznose 10 milijardi dolara na godišnjem nivou, uzrokovanim korupcijom na graničnim prelazima, carinama te državnim upravljanjem zemljištem. U izvještaju se takođe naglašava da su se pojedine vlade već kreditno zadužile za projekte plantaže šuma kako bi smanjili krčenja šuma i povećali proizvodnju kiseonika.
Studije slučaja iz Austrije, Bangladeša, Bolivije, Kolumbije, Kenije, Filipina, Španije te SAD jasno ilustriraju globalnu dimenziju izazova sa klimatskih promjenama.
“Nažalost korupcija je sveprisutna i utiče na našu budućnost. Svaki neuspjeh može da još više razori postojeće izvore i ugrozi sadašnje projekte te povrijedi sve buduće generacije”, dodala je Labelle.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.