Vodič pod nazivom Sprečavanje korupcije u humanitarnim operacijama pruža humanitarnim radnicima jedinstven priručnik za suočavanje za svim oblicima zloupotreba.
“Katastrofa kao ova na Haitiju je prijeko potrebna pomoć kako bi se osiguralo da svi fondovi budu upotrebljeni u svrhu pomoći onima kojima je to najneophodnije. Humanitarne akcije obično su plodno tlo za korupciju te kao takve moraju biti strateški prioritet za zajednicu“ izjavila je Christiaan Poortman, programski direktor TI.
TI priručnik sadrži najbolje primjere iz ovog područja te načine za osiguranje svih potrebnih resursa prourokovanim ranim vrstama iznuda ili diverzija. Vodić je razvijen u saradnji sa organizacijama: Action Aid, CARE International, Catholic Relief Services, Islamic Relief Worldwide, Lutheran World Federation, Save the Children USA and World Vision International. Svih sedam organizacija je objedinilo svoje prakse za pomoć i razvoj.
“Vodič će biti od koristi svim onim koji vode humanitarne akcije i suočavaju se sa teškoćama u svim sferama gdje je korupcija predstavlja potencijalni rizik”, dodala je Roslyn Hees, savjetnik i koourednik u TI Vodiču.
U dijelu, u kome se govori na koji način spriječiti korupciju, TI navodi da je potrebno prvenstveno povesti računa o transparentnim procedurama, specifičnim koruptivnim rizicima kao što su nabavke i ostali potencijalni problem sa finansijama. TI je takođe stavio naglasak za potrebu praćenja a kasnije i evaluacije svih preduzetih akcija.
Istraživači koji su učestvovali u izradi ovog vodiča su predstavnici Feinstein International Center (FIC), Humanitarian Policy Group (HPG) i Overseas Development Institute u saradnji sa Transparency International (TI) i ostalih sedam spomenutih organizacija.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.