Evropska komisija mora ojačati sistem isključivanja korumpiranih kompanija

25 Augusta 2006

Brisel / Berlin, 6.april 2006 — Jaci, transparetniji i harmonican EU sistem za iskljucivanje (poznatiji kao crna lista) treba da osigura da korumpirane kompanije i pohlepni javni službenici ne oslabe EU izvore, izjava Transparency Internationala (TI). Okrugli sto koji je održan 23-24. januara od strane Transparency Internationala predstavio je preporuke u saradnji sa Evropskim uredom protiv kriminala, uz prisustvo EU zvanicnika, poslovnih ljudi i ostalih strucnjaka.

“Jak sistem za iskljucivanje mora biti kritican da bi sprijecio korumpirane kompanije od privilegije da ucestvuju na javnim tenderima finansirane od strane EU na bilo kom nivou”, izjavila je Huguette Labelle, Predsjedavajuca, Odbor Direktora Transparency International. “Naš konacan cilj je da promjenimo ponašanja, kako je vec navedeno, da bi se povecala moc sistema za iskljucivanje radi prevencije buducih zloupotreba”
Premda postoji uslovi u EU kao mogucnost iskljucivanja kompanija sa javnih nadmetanja ako se pronade da su podmicivali, ove institucije se razlikuju i neadekvatne su u primjeni zakona, njihovi mehanizmi ostaju tajanstveni i nejasni. Trenutni okvir, npr. neprijavljivanje približno 80 % EU budžeta koje troše države clanice.

Slucajevi poput UN slucaja “nafta za hranu” isticu važnost adekvatnih prevencija protiv korupcije u internacionalnim organizacijama.

Pojedinacne preporuke TI, Podpredsjednik Kallas:

– Liste i detalji iskljucujuci mehanizama moraju biti javni da bi prevencija bila maksimalna;
– Dospjele odluke moraju biti objavljene kad kompanije dodu ili budu skinute sa lista za iskljucivanje;
– Iskljucivanje mora automatski slijediti sudske presude; u slucajevima kada nema presuda, ali gdje se može provjeriti koruptivno djelovanje , jasni kriteriji moraju biti vodeni sistemom iskljucivanja;
– Centralizacijom sistema za iskljucivanje u Evropskoj Komisiji mora se istraživati da bi se došlo do konzistentnog i odgovornog sistema.

TI je detaljno predstavio preporuke Potpredjedniku Evropske Komisije zaduženog za administrativne poslove, reviziju i sprecavanje prevara Siim Kallas-u, zauzimajuci se da trenutni sistem za iskljucivanje mora biti mnogo više rigoroznije primjenjivan, više transparentan i standardizovan kroz sve odjele u EU. Isto tako, bitno je da sistem za iskljucivanje donese nacionale vrijednosne mehanizme kao zajednicke, opšte prihvacene standarde.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.